Vláda nechce dál snižovat výdaje na obranu. Pokud se bude dařit ekonomice, je naopak připravena rozpočet armády navýšit. Při pondělní debatě s velvyslanci to v Praze řekl předseda úřednické vlády v demisi Jiří Rusnok.

Na obraz ČR v zahraničí má vliv složitá politická situace v zemi. Česko i přesto dostojí svým závazkům v Evropské unii a Severoatlantické alianci, zdůraznil Rusnok.

Premiér potvrdil zachování závazku nesnižovat již dále výdaje na obranu ve vztahu k HDP. "Což by de facto mělo znamenat, že se budou mírně zvyšovat tak, jak se bude mírně zvyšovat, předpokládáme, ekonomický výkon ČR," dodal Rusnok.

Předseda vlády chce posílit rozpočet ministerstva zahraničí, v současnosti usiluje o nalezení "dodatečných zdrojů". Peníze navíc by podle něj měly plynout hlavně na posílení konzulární služby, v níž finance scházejí. Současně ale ministerstvo zahraničí požádal, aby se snažilo i samo šetřit a uspořené prostředky dalo tam, kde je to třeba.

Rusnok zopakoval, že jeho vláda chce být k Evropské unii vstřícnější než předchozí kabinet. "Vláda musí být a nadále bude zodpovědným členem mezinárodních společenství a těch uskupení, ve kterých dlouhodobě vystupuje," zdůraznil. O možném zapojení k fiskálnímu paktu EU ale nechá rozhodnout až po volbách novou vládu, dodal.

Vstřícnější přístup k unii se podle něj projeví například ve změně přístupu k evropské dani z finančních transakcí. "Zatímco předchozí vláda se rozhodla aktivně podpořit britskou žalobu proti zavedení takzvané posílené spolupráce u daně z finančních transakcí, moje vláda došla k závěru, že je třeba tento postoj přehodnotit," řekl Rusnok. Podle něj se jedná o symbolickou změnu. ČR se nekloní k zavedení daně na svém území, nepodá ale žalobu k Evropskému soudnímu dvoru.

Předchozí premiér Petr Nečas (ODS) se stavěl proti zavedení daně z finančních transakcí. Podle něj by poškodila ekonomiku Evropské unie. Nečas nevyloučil, že by se ČR kvůli dani mohla obrátit i na Evropský soudní dvůr.

Rusnok si je vědom, že se velvyslanců v zahraničí ptají na komplikovanou politickou situaci v ČR. "Naše vláda se ujala úřadu v poměrně komplikované politické situaci, má to pochopitelně dopad na obraz ČR v zahraničí," řekl diplomatům.

Velvyslanci a další vysocí diplomaté se sjeli do Prahy na pravidelnou několikadenní poradu vedoucích zastupitelských úřadů po celém světě. Cílem porady je koordinace a informování o českých zájmech, prioritách a postojích v zahraničí.

Česká republika se odklání od trendu minulých let, kterým bylo uzavírání českých misí. Naopak bude chtít i nadále otevírat další zastupitelské úřady po světě. Aktuální je otevření misí v Senegalu a v Barmě. Důvodem otvírání úřadů jsou ekonomické zájmy země, mise ale mají být kvůli úsporám malé.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se