Evropská unie jako celek vydala v loňském roce na rozvojovou pomoc 55,2 miliardy eur (asi 1,43 bilionu korun) a byla tak největším světovým dárcem pomoci.

Uvádí to výroční zpráva Evropské komise o oblastech rozvoje a vnější pomoci za rok 2012.

Kromě výčtu dlouhodobých programů zmiňuje zpráva také rychlou podporu v krizových a rizikových situacích, jakými bylo sucho v africkém pásu Sahelu a konflikty v Sýrii a v Mali.

Zpráva připomíná, že například v Sýrii unie přerušila svou finanční pomoc režimu, který porušuje lidská práva, a podporuje přímo postižené obyvatelstvo. Za deset milionů euro (asi 260 milionů korun) z EU v roce 2012 například Dětský fond OSN (UNICEF) zajistil vzdělávání asi 5500 syrských dětí z uprchlických táborů v Jordánsku společně s jejich jordánskými vrstevníky.

Chemické zbraně a puč v Mali

V Sýrii se ale bojuje dosud. Zejména západní státy nyní požadují důkladné vyšetření údajného velkého útoku vládních sil, které podle obvinění opozice ve středu v okolí Damašku nasadily chemické látky. Útok si podle syrských odpůrců režimu vyžádal až 1700 obětí.

V Mali podle zprávy EU loni sehrála "klíčovou roli při zajišťování mezinárodní mobilizace poté, co zde proběhl armádní puč a hrozilo, že moc v severním Mali převezmou teroristické skupiny".

V březnu 2012 se po státním převratu moci na severu této africké země chopily islamistické skupiny. Jejich nástup přiměl letos Francii k vojenskému zásahu, který nakonec vzbouřence z většiny míst vytlačil.

Za prioritu EU je ve výroční zprávě o pomoci označován Afghánistán, odkud se do konce roku 2014 má stáhnout většina západních jednotek. V roce 2012 dosáhla podpora poskytovaná ze strany EU ve zdravotnictví a sociální ochraně 185 milionů euro (asi 4,8 miliardy korun). Unie se také "zasazovala o fungování právního státu, zejména s důrazem na práci policie".

Výroční zpráva zmiňuje také pomoc v afrických zemích, Asii - například podporu reforem v Barmě - a na dalších místech.

Zpráva též připomíná snahy EU pomáhat při zajišťování potravin a výživy, sociální ochraně, při transformaci politických systémů či při zajišťování udržitelné energie.