Ve stínu zrušené zářijové schůzky prezidentů Baracka Obamy a Vladimira Putina v pátek odpoledne místního času (v noci na sobotu SELČ) ve Washingtonu začalo rusko-americké ministerské setkání ve formátu 2+2.

A na úvod zazněla optimistická vyjádření. Podle amerického ministra zahraničí Johna Kerryho by občasné rozmíšky obou stran neměly bránit spolupráci, Kerryho ruský protějšek Sergej Lavrov poukázal na "solidní základ", na němž je možné stavět budoucí kontakty.

Jednání, do něhož se zapojili i ministři obrany Chuck Hagel a Sergej Šojgu, má mít tři kola, s tiskovou konferencí na závěr se údajně nepočítá. Hlavní témata, jimž se ministři mají věnovat, podle amerického i ruského tisku velkou naději na pronikavý úspěch nedávají. Jak problém americké protiraketové obrany, tak syrská krize či kauza amerického uprchlíka Edwarda Snowdena Moskvu i Washington hluboce rozdělují.

Ministr Kerry dnes přirovnal nynější stav americko-ruských vztahů k lednímu hokeji. "Stejně jako tam, i v diplomacii občas dochází ke kolizím," uvedl. Americko-ruské vztahy podle něj poznamenávají "konflikty zájmů" a "ožehavé momenty". S Lavrovem je odhodlán probrat jak otázky, v nichž se obě země shodují, tak ty, kde jsou názory rozdílné.

Oba ministři zahraničí potvrdili, že velkou pozornost chtějí věnovat vývoji v Sýrii. Podle Lavrova jsou cíle Moskvy i Washingtonu při řešení syrské krize identické - ukončit násilnosti a zvládnout situaci politickými prostředky.

Kerry k tomu dodal, že obě země chtějí v Sýrii zamezit "institucionálnímu kolapsu". Konstatoval nicméně, že názory Ruska a USA na cesty k dosažení míru v Sýrii nejsou vždy stejné. Totéž se podle amerického ministra týká i názoru na to, kdo nese odpovědnost za syrské krveprolití.

"Přesto jsme shodného mínění, že je třeba dosáhnout politického řešení, abychom se vyhnuli institucionálnímu kolapsu a chaosu v Sýrii," řekl Kerry. Jedinou odpovědí na nynější syrské problémy je podle něj politické jednání.

Lavrov k syrskému problému řekl, že Rusko a USA nesou společnou odpovědnost za mírové urovnání světových krizí. Upozornil, že kromě Sýrie hodlá s Kerrym jednat i o íránském jaderném programu, o situaci na Korejském poloostrově a o neklidu v Egyptě.

Washingtonské jednání se koná jen dva dny po americkém oznámení, že Bílý dům zrušil plánované zářijové setkání prezidentů Baracka Obamy a Vladimira Putina v Moskvě. Důvodem je podle všeobecného mínění nevole, kterou v USA vyvolal ruský azyl pro Snowdena - muže, jenž světové veřejnosti vyzradil informace o sledovacích programech využívaných americkými tajnými službami.

Rusko po stornu summitu dalo najevo, že amerického rozhodnutí lituje, ale že jeho ochota ke spolupráci trvá. Lavrov dnes novinářům sdělil, že pro "příští" prezidentskou schůzku je připravena k podpisu řada důležitých dokumentů. Hotovy a schváleny jsou dohody o obchodních a hospodářských vztazích, o spolupráci ve výzkumu jádra a v energetice a o boji s šířením drog.