Washington nařídil evakuaci svých občanů a diplomatů z Jemenu, na místě zůstavá jen personál zajišťující mimořádnou službu.

Ke stejnému kroku se rozhodla i Velká Británie. Ze svého úřadu evakuovala veškerý personál. Británie uzavřela velvyslanectví už v neděli a připojila se k bezpečnostním opatřením USA.

Kvůli zvýšené hrozbě teroristického útoku zůstává v regionu uzavřeno 19 amerických ambasád a konzulátů. Podle americké televizní stanice ABC News je faktorem bezpečnostních opatření i údajná existence revoluční výbušné tekutiny, kterou Al-Káida vyvinula.

České ministerstvo zahraničí v pondělí v souvislosti s bezpečnostními opatřeními USA vybídlo české občany, aby v daném regionu dbali zvýšené opatrnosti. Česko velvyslanectví v Jemen nemá; jako český zastupitelský úřad působí ambasáda ČR v Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech.

Cílem útoku měla být i armáda

Podle zpravodaje BBC v jemenské metropoli Saná probíhají mimořádná bezpečnostní opatření – stovky vojenských vozidel zajišťují prezidentský palác, západní ambasády a další strategické budovy.

Podle zdroje BBC jemenské tajné služby v posledních dnech údajně zaznamenaly příjezdy desítek členů Al-Káidy právě do Saná. Jejich cílem je realizace plánu, který podle zdroje BBC představuje série výbuchů a sebevražedných útoků na zahraniční ambasády a velitelství jemenské armády.

Výbušnina nové generace

Mimořádná bezpečnostní opatření, která zavedl Washington v těchto dnech, jsou reakcí na zachycený telefonát mezi šéfem Al-Káidy Ajmánem Zavahrím a velitelem její odnože, Al-Káidy na Arabském poloostrově (AQAP), Násirem Vahajším. Hovořili prý o konečné fázi přípravy útoku a také o konkrétním termínu, jímž měla být neděle 4. srpna.

Podle dvou amerických vládních zdrojů, které citovala ABC News, není zachycený telefonát jediným zdrojem obav. Al-Káida prý má k dispozici tekutinu, kterou se dají napustit šaty a ty pak mohou být po uschnutí použity jako výbušnina.

Jeden z těchto zdrojů hovořil o výbušnině nové generace a o velmi důmyslném prostředku. Druhý dodal, že se látka nedá odhalit dostupnými detektory ani v současnosti používanými bezpečnostními kontrolami.

Novou explozivní látku prý vyvinula právě AQAP. Tato skupina je stále schopná organizovat útoky většího rozsahu. O Vánocích 2009 vyslala atentátníka letadlem do amerického Detroitu s výbušninou schovanou ve spodním prádle, ale muži se ji nepodařilo odpálit.

Bombu připravil pyrotechnik AQAP Ibráhím Asírí, který se už delší dobu pokouší vyrobit bombu, která by neměla kovovou složku.

Bezpilotní akce

Jemenské ministerstvo obrany v noci na úterý zveřejnilo seznam 25 lidí hledaných za členství v Al-Káidě. Podle Saná tito lidé chystali atentáty na poslední dny postního měsíce ramadánu a v době svátku íd al-fitr, který se začne v muslimském světě slavit ve čtvrtek. Úřad také vypsal finanční odměnu, která činí v přepočtu 405 tisíc korun, za pomoc při dopadení těchto lidí.

Dva z nich zahynuli při úterním ranním útoku amerického bezpilotního letadla východně od Saná; spolu s nimi přišli o život další dva lidé.

Vůdce jednoho z místních kmenů prohlásil, že se automobil po útoku vzňal a že dva z mrtvých byli identifikováni. Jde o Sáliha Tajse Vajlího a Sáliha Alího Kutího.

Americká armáda provedla v Jemenu od 28. července už čtyři útoky bezpilotními stroji. Vždy cílila na údajné teroristy a zabila od té doby 17 osob.