Bývalý italský premiér Silvio Berlusconi je prý rozhodnut odpykat si jednoroční trest, který dostal minulý týden, ve vězení. Nechce ani domácí vězení ani veřejné práce. Podle agentury APA to v pondělí sdělila pravicová poslankyně Daniela Santacheová, která má blízko k Berlusconimu.

"Berlusconi nebude žádat ani o domácí vězení ani o veřejné práce, ale půjde do vězení. Italové mají vědět, že bude uvězněn a že nepřistoupí na žádný jiný způsob odpykání si trestu, který mu soudce uložil," řekla po setkání s nejmenovaným spolupracovníkem bývalého premiéra.

Sám Silvio Berlusconi ale tato vyjádření nepotvrdil.

Bývalý premiér byl minulý týden pravomocně odsouzen za daňové podvody a svůj jednoroční trest má nastoupit na podzim. Část členů jeho pravicové strany Lid svobody (PdL) hovoří o tom, že jejich lídr by měl dostat milost. Mimo jiné i o této možnosti v pondělí zřejmě hovořili šéfové parlamentních frakcí PdL s prezidentem Giorgiem Napolitanem.

Úsilí představitelů PdL se především soustředí na to, aby Berlusconi mohl zůstat v politice a udržel si senátorský mandát. Po celé Itálii se už několikátý den konají protestní akce Berlusconiho příznivců.

Nejvyšší soud ve čtvrtek potvrdil dřívější rozsudky, které mediálního magnáta potrestaly za rozsáhlé daňové úniky v jeho televizním impériu Mediaset. Berlusconi ale tvrdí, že je nevinný a že se stal obětí justiční šikany.

To si myslí i předsedové frakcí PdL v horní a v dolní sněmovně italského parlamentu. Renato Schifani a Renato Brunetta se proto dnes sešli s prezidentem, s nímž chtěli o situaci mluvit. Podle všeho byla řeč i o možnosti udělit Berlusconimu milost, která se však podle italských médií zatím jeví jako velmi nepravděpodobná.

Za Berlusconiho!

Milost chtějí bývalému premiérovi vymoci i demonstranti, kteří v pondělí zahájili svou akci před prezidentským palácem. Chtějí místo nepřetržitě blokovat, napsala agentura APA. Na podporu Berslusconiho vznikla také internetová petice.

Odsouzení lídra pravice, který se alespoň na čas bude muset stáhnout ze scény, rozkolísalo křehkou vládu Enrika Letty. Ta vznikla po dlouhých peripetiích před třemi měsíci, a to díky prezidentem vynucené velké koalici dvou největších stran.

Šestasedmdesátiletý mediální magnát Berlusconi sice v neděli řekl, že kabinet by měl pokračovat, někteří politici z PdL ale pohrozili rezignacemi. Otázka, zda se nadále podílet na vládě se stranou muže odsouzeného za podvody, rozděluje i středolevou Demokratickou stranu.