Vůdkyně ukrajinské opozice Julija Tymošenková si právě odpykala dva roky svého sedmiletého trestu, který jí soud v roce 2011 uložil za zneužití premiérské funkce.

Jak v pondělí napsal kyjevský list Segodňa, její další osud je otevřený. Prezidentská milost sice prakticky nepřipadá v úvahu, ale stále víc se diskutuje o její možné cestě do Německa na léčení.

Tymošenková, vězněná za podpis nevýhodné smlouvy o dodávkách plynu s Ruskem, o prezidentskou milost žádat odmítá a ukrajinská justice navíc proti ní otevírá stále nové a nové trestní kauzy. V důsledku by se její pobyt za mřížemi mohl ještě prodloužit.

Příliš reálná není ani možnost, že ukrajinský kasační soud přezkoumá sedmiletý verdikt na základě doporučení Evropského soudu pro lidská práva. Ukrajinská justice podle listu Segodňa v řadě minulých případů podobná doporučení ignorovala.

Nadějí je Německo

Spásu může Tymošenková spojovat jedině s naléhavými žádostmi německé diplomacie, aby byla vězněná opoziční vůdkyně poslána do Berlína na léčení. Tymošenková si v charkovské nemocnici léčí nemocnou páteř a němečtí lékaři její převoz na specializovanou berlínskou kliniku doporučují.

Prezident Viktor Janukovyč, který o kauze v konečné instanci rozhodne, si je však vědom toho, že pokud se Tymošenková octne na svobodě, může to zkomplikovat obhajobu jeho prezidentského mandátu při volbách v roce 2015.

Podle ukrajinských diplomatů Janukovyč chce, aby se z Tymošenkové stala politická mrtvola. Ukrajina by proto mohla souhlasit s jejím odjezdem do Německa jedině za podmínky, že se Tymošenková vzdá politické činnosti.

Musela by navíc zaplatit 1,5 miliardy hřiven (3,6 miliardy korun) jako úhradu škod, které podpisem smlouvy o dodávkách plynu podle soudu způsobila. Janukovyčův tábor si údajně slibuje, že na případnou kampaň by Tymošenkové žádné peníze nezbyly.

Propuštění výměnou za přízeň EU

Propuštění Tymošenkové by Ukrajině otevřelo cestu k podpisu smlouvy o přidružení k Evropské unii. Rozhodovat se bude koncem listopadu na summitu EU a států Východního partnerství v litevském Vilniusu. Smlouva, spojená s vytvořením zóny volného obchodu, by Ukrajině přinesla velké výhody, zejména větší exportní možnosti pro ocel, obilí a potraviny.

Janukovyč o integraci s Evropou údajně velmi stojí. Na uzavření smlouvy o přidružení navíc naléhají jeho bohatí sponzoři z řad ukrajinských miliardářů.