Obyvatelé Vítkova na Opavsku mají bouřlivý víkend. Na sobotu sem svolali shromáždění pravicoví radikálové i romští aktivisté.

V poledne začalo v parčíku u Husovy ulice shromáždění Strany rovných příležitostí (SRP). Sešlo se několik desítek Romů, kteří poslouchali projevy a hudbu.

Organizátoři nazvali setkání Happeningem pro dobré soužití. "Po ohlášení demonstrace se místní Romové báli a vyzvali nás, abychom tu udělali happening a ukázali, že dobré soužití a dobrý dialog vede k nenásilnostem. Nechceme násilí, chceme soužití tak, jak jsme byli zvyklí," řekl předseda SRP Štefan Tišer.

Ve čtrnáct hodin (tedy o hodinu později než bylo předem hlášeno) se pak jen o pár stovek metrů dál sešlo asi 300 pravicových radikálů ze skupiny Čeští lvi. Mezi účastníky bylo asi 150 zástupců "různých zájmových skupin", kteří přijeli z různých míst republiky. Asi 200 účastníků se vydalo na ohlášený pochod městem, které je známé žhářským útokem na romskou rodinu z roku 2009.

"Tato akce v žádném případě není protiromská nebo rasistická. Kriminalita je jen jedna. Všichni by měli být postihováni jedním metrem," řekl v proslovu k účastníkům shromáždění pravicových extremistů Pavel Matějný ze skupiny Čeští lvi.

Tři zadržení, dvacet zabavených zbraní

Policisté očekávali příjezd několika set lidí z celé země. "Například z Brna jede autobus Romů," řekl velitel policejního zásahu Radim Daněk. Podle něj je také možné, že mezi sympatizanty, kteří do Vítkova přijeli, byli i lidé, kteří se zúčastnili podobných akcí v Českých Budějovicích a Duchcově.

Policisté chtěli především zabránit vzájemným střetům mezi oběma skupinami. Nasazeny byly stovky policistů a náklady půjdou podle moravskoslezského policejního ředitele Tomáše Kužela do milionů korun. K výraznějším střetům naštěstí nedošlo.

Policisté zadrželi tři lidi a zabavili dvě desítky zbraní. Vážnější střety se ale neobjevily. Novinářům to po skončení pochodu pravicových radikálů řekl moravskoslezský policejní ředitel Tomáš Kužel.

O Vítkově se hodně hovořilo po žhářském útoku v roce 2009, kdy útočníci vhodili do domku devítičlenné romské rodiny tři zápalné láhve. Při požáru byli zraněni tři lidé, nejvážněji dvouletá dívka Natálka, která utrpěla popáleniny na 80 procentech těla a přežila s doživotními následky. Čtveřice extremistů následně za útok dostala tresty od 20 do 22 let vězení.