Pětice ruských punkerek ze skupiny Pussy Riot loni v únoru na improvizovaném happeningu v moskevském chrámu Krista Spasitele šokovala věřící divokým představením, v němž pranýřovala těsné styky kremelských politiků s pravoslavnou vrchností.

Tři z dívek policie dopadla. Zatímco Jekatěrina Samucevičová byla po odvolání na podmínku propuštěna, Aljochinovou a Tolokonnikovovou soudci poslali na dva roky do vězeňské kolonie.

Navíc soud v ruském Saransku v pátek potvrdil verdikt soudu nižší instance, který zamítl žádost Naděždy Tolokonnikovové o podmínečné propuštění. Stejným výsledkem ve středu před soudem v Permu skončila i žádost její kolegyně Mariji Aljochinové.

Obě dívky si odpykaly víc než polovinu dvouletého trestu, na svobodu mají vyjít příští rok v březnu.

Podle soudu si Tolokonnikovová předčasné propuštění nezaslouží. Neúčastní se společných akcí trestanců, nenavštěvuje vězeňskou knihovnu, nezapojuje se do různých soutěží. Obdobně argumentoval v případě Aljochinové i permský soud, podle kterého navíc rockerka porušuje vězeňský řád.

Odsouzení punkerek vyvolalo v Rusku vzrušené diskuse, ale většina ruské veřejnosti podle průzkumů s jejich postihem souhlasí. Parlament v reakci na nálady veřejného mínění upřesnil a fakticky zpřísnil zákon, který postihuje útoky na city věřících.

Ruské liberální kruhy trvají na tom, že loňská akce Pussy Riot byla svérázným, ale legitimním vyjádřením politického stanoviska.