Egyptská armáda odstavila od moci prezidenta Muhammada Mursího. Jeho pravomoci převzal prozatím předseda ústavního soudu Adlí Mansúr. Prohlásil to ve středu večer šéf armády.

Pád Mursího nadšeně přivítaly statisíce lidí, kteří proti režimu Muslimského bratrstva v posledních čtyřech dnech protestovali v ulicích velkých egyptských měst. Ministr obrany Abdal Fatah Sisi oznámil, že armáda sestavila politický plán, který by měl co nejrychleji zemi přivést k parlamentním a prezidentským volbám.

Platnost ústavy byla pozastavena a její znění bude podrobeno revizi znalců. K národnímu usmíření by měl přispět zvláštní výbor se zastoupením protestně naladěné mládeže. Sisi důrazně upozornil, že ozbrojené síly včetně policie rozhodně zasáhnou proti jakémukoli násilí.

Plán politické transformace bezprostředně po jeho oznámení podpořili Muhammad Ahmad Tájib, velký šajch káhirské univerzity Al-Azhar, která je nejvyšší autoritou sunnitského islámu, dále patriarcha egyptských Koptů Tavadros II. a mluvčí liberální opozice Muhammad Baradej.

Vyjádření egyptských generálů si můžete s anglickými titulky pustit zde:

Podle Tavadrose plán zajišťuje bezpečnost pro všechny Egypťany, z nichž deset procent tvoří křesťané, a nabízí politickou vizi. Baradej řekl, že se znovu rozběhla revoluce z roku 2011, a ocenil, že plán vyhověl požadavku brzkých prezidentských voleb.

Obrněné vozy a tanky egyptské armády hlídkují v ulicích Káhiry. Pod kontrolou mají i nejméně dva hlavní mosty přes Nil vedoucí do centra metropole. Stovky vojáků jsou nastoupeny také před jedním z prezidentských paláců.

Střety mezi odpůrci a zastánci sesazeného egyptského prezidenta Muhammada Mursího si zatím vyžádaly v různých částech země nejméně 14 mrtvých. Egyptské bezpečnostní síly zatkly některé vedoucí představitele Mursího Muslimského bratrstva a samotný Mursí je zadržován úřady, píše New York Times.

List Al-Ahrám uvedl, že byly vydány zatykače na 300 členů Muslimského bratrstva. Podle agentury Reuters již byl zatčen například Saad Katatní, šéf Strany svobody a spravedlnosti (FJP), založené před volbami Muslimským bratrstvem.

Ve středu v půl páté vypršelo 48hodinové ultimátum, které egyptská armáda dala vládě prezidenta Mursího. Ten ho ale odmítl a armádní generálové, kteří jsou prý připraveni bránit Egypt i za cenu vlastních životů, domluvili s opozicí plán na "politickou transformaci" Egypta.

V centru Káhiry se mezitím znovu sešly stovky odpůrců režimu, kolem prezidentských sídel se navíc rozprostřely armádní jednotky.

Další jednotky se i s tanky přesunuly do ulic okolo náměstí Tahrír. Armádní vozy se shromáždily také před Káhirskou univerzitou.

Ministr obrany Abdal Fatah Sisi se sešel s mluvčím opozice Muhammadem Baradejem i zástupci muslimů a papežem koptské církve. Muslimské bratrstvo dialog s ministrem odmítlo.

Vedení armády po vypršení lhůty navrhlo vlastní řešení krize a další dialog. Některé nepotvrzené zprávy informují o tom, že prezidentské stráži již vzkázalo, aby Mursího zatkla, píše server stanice BBC. Podle informací některých egyptských médií je Mursí zatím v domácím vězení.

Náměstí Tahrír, kde před dvěma lety několik dní a nocí protestovaly proti vládě Husního Mubáraka miliony lidí, se začalo zaplňovat už hodiny před samotným vypršením vyhlášeného ultimáta.

Zpravodaj stanice NBC News Richard Engel okolo čtvrté hodiny odpolední poslal na Twitter fotku s krátkou zprávou: Demonstranti proti Mursímu se připravují na oslavu vítězství.

Kromě protivládních protestujících byli v ulicích ale i příznivci prezidenta. Násilným střetům mezi oběma skupinami se snažily zabránit vyslané armádní jednotky.

Masivní opoziční demonstrace trvají už od neděle a každým dnem se k nim přidává větší a větší množství lidí. Zahraniční média je přirovnávají k těm z února 2011, které skončily odvoláním Husního Mubáraka z prezidentské funkce.

Muhammad Mursí ale odstoupit nehodlal. Argumentoval tím, že byl zvolen legitimně v řádných svobodných volbách. A také právě ty by ho jedině prý mohly z čela státu odsunout. Je prý pro něj lepší, když zemře jako obránce demokracie, než když bude později obviňován za své chybné kroky.

Legitimita celkem 56krát

Prohlásil také, že jako ústupek je ochoten jmenovat novou vládu, do které by chtěl přizvat mladé lidi, a také změnit složení výboru, který by změnil ústavu.

Mimochodem, jak zmiňuje stanice BBC, během úterního proslovu, kdy Mursí mluvil o ústavě, volbách nebo demokracii, použil slovo "legitimita" celkem 56krát. Vedle toho nejčastěji pronesl také slova: Egypt, lidé, Bůh, volby, vlast a revoluce.

Mursího bezpečnostní poradce situaci zhodnotil jako vojenský puč. Prezident i Muslimské bratrstvo jsou totiž u moci díky 14 kolům voleb, upozornil. Od té doby se také konala dvě referenda, která ovšem také "přežili".

Pro prezidenta a další představitele islamistického Muslimského bratrstva nyní platí zákaz vycestovat z Egypta, píše korespondent The New York Times David D. Kirkpatrick na Twitteru.

Armáda nastínila, že pokud Mursí neodstoupí, bude sesazen a následujících devět až 12 měsíců se chopí moci "neutrální vláda" pod vedením armádního představitele, píše vládní list Al-Ahrám. Vzniklo by tříčlenné kolektivní vedení státu v čele s předsedou ústavního soudu. Následně by vznikl i návrh nové ústavy, která otevře cestu pro prezidentské a parlamentní volby.

Úřady už zavřely tři islamistické televizní stanice, včetně jednoho kanálu provozovaného Muslimským bratrstvem. Bezpečnostní síly rovněž vtrhly do kanceláří egyptského zpravodajského kanálu televize Al-Džazíra a zadržely minimálně pět jeho zaměstnanců, z nichž čtyři byli později propuštěni. Kanálu bylo zabráněno vysílat záběry z demonstrace na podporu Mursího v severní části Káhiry.

"Znepokojují nás zprávy, že úřady zastavují televizní přenosy na základě politických hledisek," uvedl jeden z představitelů Komise na ochranu novinářů sídlící v New Yorku. "Vyzýváme armádu, aby v tomto klíčovém okamžiku nepřipravovala Egypťany o zdroje informací," dodal.