Vrchní státní zástupce v Olomouci Ivo Ištvan tvrdí, že státní zastupitelství vyslechne všechny lidi, jejichž výpověď může objasnit kauzu Jany Nagyové. Ta byla blízkou spolupracovnicí odstupujícího premiéra Petra Nečase (ODS).

Ištvan ale neupřesnil, zda vyslechne i Nečase. Sdílný nebyl ani státní zástupce Rostislav Bajger, kterému Nečas v úterý adresoval dopis se žádostí o výslech.

"Veškeré vyjádření k této věci podá vrchní státní zástupce Ištvan. Já vám fakt k tomu nic neřeknu," sdělil serveru IHNED.cz.

Ištvan nechtěl další postup vyšetřovatelů komentovat. Zopakoval, že žalobci na případu stále pracují, ale nebudou sdělovat podrobnosti.

Petr Nečas ale naznačil, že může docházet k účelovému protahování vyšetřování. "Chtěl bych připomenout, že již více než tři týdny jsou někteří lidé drženi ve vazbě. A je to odůvodňováno tím, že by mohli ovlivňovat svědky. Svědci ale mnohdy vyslechnuti nejsou," prohlásil odstupující premiér ve středu po zasedání vlády.

Upozornil, že odcházející ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) se k výslechu přihlásil také sám. "Někteří se musí výslechu domáhat, jako třeba ministr financí. Byl bych nerad, kdyby natahování výslechů a doplňování seznamu svědků působilo dojmem, že skutečným cílem je držet tyto lidi ve vazbě a zlomit je," dodal Nečas.

Kalousek: O výslech jsem naléhavě žádal

Kalousek pak potvrdil, že k výslechu ho nikdo nepředvolal. "Já jsem se musel výslechu domoci. Soudce uvedl, že bych mohl být ovlivňován jako svěděk. Marně jsem ale čekal, kdy budu pozván na výslech. Proto jsem velmi naléhavě žádal, abych byl vyslechnut. A bylo mi vyhověno. Poté, co jsem byl vyslechnut já, tak dalších 14 dní nebyl vyslechnut nikdo," řekl Kalousek.

"Nemohu si dovolit říct, že tento postup byl účelový, ale zvenku to tak vypadá," poznamenal.

Ve čtvrtek bude o případu na policii vypovídat šéfka sněmovny Miroslava Němcová (ODS).

Láska: Policie potřebuje dost informací, proto nevyslýchá

Podle advokáta a bývalého vyšetřovatele Václava Lásky ale policie zatím Nečase nevyslechla schválně. "Předtím, než se pustíte do výslechu osoby, která je, snad se nikoho nedotknu, někde na hranici mezi svědkem a podezřelým, tak potřebujete mít maximum dostupných informací, abyste věděli, na co se máte ptát," řekl Láska.

Podle něho není dobré stěžejní výslechy opakovat nebo doplňovat, největší šance získat nejvíce informací je totiž při první výpovědi. "Pan Nečas je asi jedním z nejdůležitějších svědků, takže by nemělo logiku, kdyby šel na řadu úplně první a po něm by šli ti méně důležití," uvedl advokát. Dodal, že obdobnou taktiku policie uplatňuje téměř ve všech případech.

Nečinnost policii vytýká advokát obviněného exnáměstka ministra zemědělství Romana Bočka.

"Klient je již skoro tři týdny ve vazbě a za celou tuto dobu byl k jeho věci vyslechnut pouze jediný svědek Miroslav Kalousek, který ještě o svůj výslech sám požádal", řekl obhájce Bočka Filip Seifert.

Domnívá se proto, že vazba je spíše nátlakovým prostředkem na jeho klienta. To, že by byla policie nečinná, si ale Láska nemyslí. "Co já sleduji, tak každý den nějaké výslechy probíhají," upozornil.

Ve vazbě sedí sedm obviněných

Kvůli kauzám kolem Nagyové Nečas odstoupil z funkce předsedy vlády i z čela ODS. Podle policie sám figuruje v kauze údajné politické korupce. Do druhého případu - nelegálního sledování - podle dostupných informací zapojen není.

Ve vazbě je nyní sedm z osmi obviněných ve dvojici případů. V prvním z nich slíbil podle policie Nečas trojici tehdejších poslanců ODS úplatek a údajně také zajistil jeho poskytnutí.

Spekulovalo se proto, že by se i on mohl dostat do hledáčku policie. Podle kanceláře předsedkyně Poslanecké sněmovny však zatím žádná žádost o vydání některého z poslanců v souvislosti s touto kauzou nepřišla.

Trojice bývalých poslanců ODS - Marek Šnajdr, Petr Tluchoř a Ivan Fuksa - čelí obvinění, že během sporů o vládní daňový balíček složila mandáty za slib dalších výhod (členství v orgánech státních firem), čímž údajně porušila zákon. Do případu jsou zapleteni také někdejší náměstek na ministerstvu zemědělství Roman Boček a Nagyová.

Ta figuruje i ve druhé kauze, kde čelí obvinění spolu se třemi vojenskými zpravodajci kvůli tomu, že se podílela na nelegálním sledování Nečasovy manželky Radky a dvou dalších lidí.

Obviněni jsou vedle Nagyové také zpravodajec Jan Pohůnek, bývalý šéf Vojenské rozvědky Ondrej Páleník a jeho nástupce Milan Kovanda, který je jako jediný stíhán na svobodě.