Ministryně kultury v demisi Alena Hanáková rozhodla, že dům na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice v Praze nebude památkově chráněn.

"Jde o konečné stanovisko," sdělila mluvčí ministerstva Lenka Brandtová. Majitel, společnost Flow East, tak může budovu zbourat a postavit vedle hotelu Jalta komerční a administrativní centrum zhruba za miliardu.

Kolem sporného projektu se už řadu měsíců vedou vzrušené debaty. Nesouhlasí s ním řada odborníků, proti bourání několikrát protestovali obyvatelé Prahy.

Flow East ministerské rozhodnutí vítá. "Toto rozhodnutí je uznáním práva před uspokojením hlasů lobbistických skupin, které se staví proti změnám. Jako developer působící na trhu dvacet let, s prověřenou profesionální pověstí v oblasti developmentu, a jako přední zastánce českého dědictví v Praze věříme, že naše architektonické plány pro Květinový dům jsou pro město ty pravé," reagoval na výsledek řízení předseda představenstva firmy James Woolf.

Oslovené odborníky, kteří s demolicí nesouhlasí, ale překvapilo a budou chystat další protesty. Verdikt podle nich totiž neznamená, že se dům už může zbourat. Odpůrci demolice proto čekají, jak dopadne územní řízení na stavebním úřadu Prahy 1 k výstavbě objektu, který má rohový dům nahradit.

Po nás potopa, říká šéf sdružení

Sdružení Občanský monitoring se v nejbližších dnech chce přihlásit do územního řízení. Podle jeho ředitele Vítězslava Prakse jde ze strany ministerstva o alibismus, protože odmítá chránit památkovou zónu UNESCO.

"Z našeho pohledu je to naprosto skandální. Je to typický příklad politiky 'po nás potopa' a poslední aktivita paní ministryně, která je v demisi," uvedl Praks. Dům je podle něho integrální součástí Václavského náměstí.

Hanáková rozhodla na základě vyjádření své rozkladové komise, která několik měsíců přezkoumávala verdikt památkového odboru ministerstva. Ten se již loni rozhodl dům za kulturní památku neprohlásit.

Z konečného unesení ministryně vyplývá, že není možné, aby ministerstvo prohlášením za památku chránilo všechny architektonicky zajímavé budovy, to je prý úkolem především místních samospráv. "Kulturní památkou by měly být především nadprůměrné a výjimečné objekty, a nikoliv účelově ty, u kterých v důsledku pochybení Magistrátu hlavního města Prahy plošná památková ochrana selhala," píše se v unesení.

Pražský magistrát už před časem záměr zbourat dům posvětil. Majitel "v dobré víře" počítal s uskutečněním projektu, nyní by tak mohl žádat náhradu za ušlý zisk v řádu desítek milionů korun. To by podle Hanákové pro stát znamenalo "neúnosné riziko". Majitel domu, firma Flow East, už dříve avizoval, že by náhradu po státu skutečně požadoval.


Zobrazit místo Václavské náměstí na větší mapě

"Plánované zničení budovy považuji za neospravedlnitelný počin," uvedl již dříve ředitel Ústavu dějin umění Akademie věd ČR Lubomír Konečný.

Odborníci oceňovali architektonickou a urbanistickou hodnotu historické stavby, jejímž autorem je významný český architekt Bohumír Kozák.

Flow East nyní může pokračovat ve svých plánech a požádat o demolici domu. Na stavebním úřadu Prahy 1 už vede územní řízení k výstavbě objektu, který má rohový dům nahradit.

Firma vlastní dům od roku 1994. Prováděla v něm četné renovace a nikdy prý neměla žádný náznak, že by budova měla být prohlášena za kulturní památku. Náklady na projekt včetně nákupu pozemku a budovy prý dosahují miliardy korun; druhou miliardu má stát nová stavba, která se má jmenovat Květinový dům.