Do nemovitostí a vozidel investovali loni jen někteří senátoři. Značné částky do nich koncem roku vložil senátor Tomio Okamura, nezahálela ani Veronika Vrecionová (ODS). Řada členů horní komory splácela podle majetkových přiznání za loňský rok hypotéky a jiné úvěry z minulosti a měla příjmy i z dalších činností.

Nestraník Okamura, jenž nastoupil do horní komory na podzim, si podle přiznání koupil byt za 9,2 milionu korun a automobil za 4,2 milionu. Vrecionová má nově společně s manželem půl parcely ve Strážném vedené jako trvalý travní porost za 1,15 milionu korun, automobil za 930 tisíc korun a motocykl za 390 tisíc korun.

Pozemek za 1,15 milionu získal také Zdeněk Schwarz (za ODS). Josef Regec (ČSSD) si pořídil na úvěr automobil za 900 tisíc korun, jeho stranický kolega Jiří Bis dal za vůz 654 tisíc korun. Vozidlo za více než půl milionu korun si pořídila Božena Sekaninová (ČSSD), Petr Šilar (KDU-ČSL) zakoupil automobil za 350 tisíc korun.

Byt za 1,2 milionu pořídil s manželkou Josef Táborský (ČSSD), Pavel Lebeda (za ČSSD) investoval 200 tisíc korun do zahrady. Jan Hajda (ČSSD) koupil za 4000 korun vinici. Václav Homolka (KSČM) dostal třípokojový byt a zahradu darem od matky.

Opačnou cestou se vydal občanský demokrat Tomáš Grulich - prodal dům za 11,8 milionu korun.

Mezi nejzadluženějšími je stále starosta Božího Daru

K nejvíce zadluženým senátorům patřil podle přiznání opět Jan Horník (TOP 09 a STAN), který je zároveň starostou krušnohorského Božího Daru. Ke konci roku měl dvoumilionovou hypotéku, spotřební úvěr asi 160 tisíc korun, úvěr zhruba 69 tisíc korun a navíc dluží 2,5 milionu podnikateli Aleši Málkovi. Půjčku, kterou beze změny vykazuje v přiznání už od roku 2008 a čelí kvůli ní podezření ze střetu zájmů. Od Málka si Boží Dar před lety koupil za zhruba třicet milionů korun podíl v Hotelu Praha, jehož provoz byl ale ztrátový.

Hypotéku 4,7 milionu uvedl Schwarz a 4,2 milionu Okamura, který zároveň úspěšně podniká. Řádově statisícové až milionové dluhy má řada dalších senátorů. Například Jiří Oberfalzer přiznal hypotéku 1,8 milionu, úvěr asi 270 tisíc korun, překlenovací úvěr 256 tisíc korun a navíc dluh 175 tisíc korun na kreditní kartě.

Zhruba 2,4 milionu korun zbývalo ke konci loňska splatit Jaroslavu Sykáčkovi (ČSSD), kterému však nemovitosti pořízené na hypotéku vynesly asi 2,7 milionu. Z podnikání a pronájmů plynulo přibližně 1,5 milionu korun Vladimíru Drymlovi (SPOZ). Další senátoři mají příjmy z jiných veřejných funkcí, například v krajích, městech a obcích. Třeba Jaroslav Kubera (ODS) získal jako teplický primátor asi 794 tisíc.

Někteří členové horní komory se při funkci věnují svým povoláním, platí to mimo jiné u lékařů; Schwarz si přišel jako ředitel a lékař pražské záchranky na 1,3 milionu, Radek Sušil (ČSSD) coby lékař na 845 tisíc korun a Alena Dernerová (za Severočechy.cz) na 680 tisíc korun. Část senátorů figuruje v různých firmách; třeba zemanovec Jaroslav Palas vyinkasoval jako člen dozorčí rady ČEZ Bulgaria 348 tisíc korun. Bývalý cyklista Regec přiznal přivýdělek 200 tisíc z práce trenéra.

Majetková přiznání za uplynulý rok musejí zákonodárci podávat do konce června. Podle údajů z registru to značná většina z 81 členů horní komory již učinila.