Vedení koaliční TOP 09 se usneslo na podpoře Miroslavy Němcové v pozici případné premiérky. To je stěžejní zejména pro vyjednávání u prezidenta Miloše Zemana v Lánech.

"Je to velmi příjemná dáma, se kterou jsem se velmi rád setkával jako s předsedkyní sněmovny," řekl o Němcové Karel Schwarzenberg při příchodu do malostranského Michnova paláce, kde TOP 09 jednala.

Problémem ale zůstává, že TOP 09 chce, aby koalice předřadila volbu nového předsedy sněmovny před hlasování o důvěře nové vládě. ODS se takový nápad nelíbí, podle Kalouska by ale tajné hlasování o nástupci Němcové otestovalo soudržnost koalice. "Vytrhnout někde díru a udělat z toho záplatu někde jinde, to nepovažuji za příliš rozumný přístup," poznamenal Schwarzenberg.

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg se po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem domnívá, že by se Hradu nejvíce zamlouvala úřednická vláda. "Samozřejmě by mu to vyhovovalo," řekl šéf TOP 09 a ministr zahraničí.

TOP 09 chce od ODS slyšet návrhy na jméno nového šéfa Poslanecké sněmovny nejpozději na jednání koalice v neděli. V opačném případě je očividné, že spolupráce možná nebude, řekl novinářům po jednání předsednictva své strany Schwarzenberg.

Dosavadní předseda ODS Martin Kuba připustil, že ODS by mohla uvolněné místo v čele sněmovny přenechat TOP 09. "Jestli toto má být tlak, kterým nám sdělují, že chtějí křeslo předsedy parlamentu, tak ať to vysloví. Já mám pocit, že o tom můžeme jednat. Já to zatím nevidím jako nepřekonatelnou věc," reagoval na výzvu TOP 09 Kuba.

ODS ve středu ohlásila, že pro funkci předsedkyně vlády nabízí koaličním partnerům právě místopředsedkyni strany a šéfku sněmovny Němcovou. Koalice hledá, zda může dál vládnout poté, co premiér Petr Nečas v pondělí rezignoval v důsledku skandálu s korupcí a zneužitím tajné služby. Ve vazbě je jeho blízká spolupracovnice Jana Nagyová, několik bývalých poslanců ODS a další osoby.