Jana Nagyová byla velmi mocná žena. Vedla kabinet premiéra České republiky, přesto neunikla tomu, aby byl její telefon odposloucháván. Právě odposlechy tvoří základní podklady, na kterých detektivové vystavěli obvinění.

Český premiér se loni na podzim dostal pod velký tlak v osobním životě. Šéfka kabinetu předsedy vlády, tedy Nečasova nejbližší spolupracovníce, se rozhodla změnit jeho rodinné poměry. Policejní odposlechy zaznamenaly „vysoce negativní postoj Jany Nagyové k osobě Radky Nečasové“. Nagyová tlačila, aby se premiér rozvedl. A snažila se, za pomoci sledování, prokázat nevěru jeho ženy Radky.

Celý příběh zneužití vojenské tajné služby začal nejpozději 23. října minulého roku. Toho dne v 10:30 ráno se totiž šéfka kabinetu Petra Nečase sešla s ředitelem Vojenského zpravodajství Ondrejem Páleníkem. Dala mu jasné zadání: sledovat Nečasovu manželku. Veterán z Afghánistánu to udělá, aniž by Nagyová měla právo dávat mu úkoly.

Po skončení schůzky generálovi poslala SMS s textem „Darwinova 19“. Na této adrese tehdy žila manželka Petra Nečase. Už za tři dny však zřejmě vojenští špioni chybovali – sledovaní bylo odhaleno. Nagyová svolává schůzku s generálmajorem Milanem Kovandou – ten od listopadu bude šéfovat vojenským zpravodajcům po Páleníkovi. Oba důstojníci jsou přátelé, prošli spolu 601. skupinou speciálních sil, takže delikátní záležitost není ohrožena.

Nagyová označuje Kovandu jako „pána, co má Umělého psa“. A sledování pokračuje dál. 1. listopadu brzy ráno má Nagyová v rukou zprávu s výsledky. A navíc podle policie špionům pomáhá: sežene jim totiž fotku Radky Nečasové. Rozchod nakonec Nečasovi oznamují na začátku roku 2013. Nečas se stěhuje do Hrzánského paláce.

Nový úkol: řidič a správcová

V březnu se objevuje nový problém a pravá ruka premiéra zadává nové úkoly. Chce, aby byli sledováni další lidé: řidič úřadu vlády Jiří Pertl a pracovnice úřadu Alena Hegrová. Důvody nejsou zřejmé, Nagyová je patrně podezírá, že vynáší novinářům informace o dění v Hrzánském paláci. V té době se totiž objevují kuloární drby, že vztah šéfa vlády a jeho nejbližší spolupracovnice již není jen profesní. Bulvární deník Blesk přináší snímky, jak Nagyová začíná brzy ráno úřadovat právě v Hrzánském paláci.

Nagyová žádá „Umělého psa“, aby sledování dvojice zaměstnanců „vymyslel přes nějaké jiné lidi.“ Policie v usnesení o zahájení trestního stíhání dokonce napíše: Nagyová neoprávněně úkoluje vojenské zpravodajce "při využití svého vlivu vyplývajícího zejména z osobního poměru se současným předsedou vlády."

O pár dní později si s Kovandou vyměňují sérii SMS o „žrádle pro psy“ - toto označení skrývá právě řidiče Pertla a Hegerovou, která je správkyní pražského Hrzánského paláce. Generál potřebuje jejich fotografie, adresy a také pracovní itinerář. 18. března si Kovanda vše osobně vyzvedává. První jarní den už je vše připraveno. Špioni dostali potřebné adresy. Ze sledování vznikne video, kterým Nagyová v polovině dubna pohrozí oběma zaměstnancům.

To však není vše. Policie viní šéfku Nečasova kabinetu také z uplácení rebelujících poslanců ODS. A to už je jiný příběh.

Zbývá vám ještě 20 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se