Bývalý technik amerických zpravodajských služeb Edward Snowden minulý týden prostřednictvím britského deníku The Guardian a amerického listu The Washington Post odhalil systém tajného sledování internetové komunikace. Podle něj měla Národní agentura pro bezpečnost (NBA) a Federální úřad pro vyšetřování (FBI) z centrálních serverů devíti internetových firem získávat informace z e-mailů Američanů.

Češi na rozdíl od Američanů mít obavu z tajného sledování e-mailové korespondence nemusí. Podle internetového podnikatele a zakladatele serveru Mobil.cz Patricka Zandla by to bylo pro české tajné bezpečnostní služby technicky příliš složité.

„Pro ně je jednodušší dostat se k potřebným informacím jinou metodou,“ říká expert na internetovou komunikaci.

Obyvatele Spojených států vyděsila informace o tajném protiteroristickém programu Prism, v jehož rámci získává NSA a FBI z mailů údaje, fotografie a další dokumenty. Byla ta zpráva pro vás překvapující?

Pokud se nepletu, náplní speciálního úřadu NSA je už od jeho vzniku monitorování dění na internetových serverech. Pravdou je, že až do této chvíle se vždy říkalo, že je to monitoring nepřátelských zájmů vůči Spojeným státům.

Překvapující je, pokud by se ta definice rozšířila na nějaké preventivní monitorování provozu všech amerických občanů nebo kohokoliv, protože do této chvíle se vždycky mělo za to, že se soustředí na nepřátelské státy nebo síly.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se