Jihoafrický exprezident Nelson Mandela strávil v nemocnici v Pretorii už třetí noc a jeho zdravotní stav byl oficiálně označen jako "vážný, ale stabilní". Podle místních médií Mandelova rodina zakázala u jeho lůžka všechny návštěvy s výjimkou těch rodinných.

Na množící se spekulace o 94letém nositeli Nobelovy ceny za mír reagovala až po dvou dnech mlčení jihoafrická vláda dnešním prohlášením, že Mandelův zdravotní stav se nezměnil a je stále "vážný, ale stabilní". Prezident Jacob Zuma znovu vyzval obyvatele země, aby se za svého vůdce modlili.

Bojovník proti apartheidu byl hospitalizován v noci na sobotu kvůli opětovné plicní infekci. U Mandelova lůžka je neustále jeho manželka. O víkendu ho také navštívili další členové rodiny. "Viděla jsem svého otce a jeho stav je dobrý. Je to bojovník," citoval server news24.com Mandelovu dceru Zindzi.

Jak píšou jihoafrická média, "celý svět čeká se zatajeným dechem na nové zprávy". Mezitím se ale neznámí hackeři nabourali na stránku o Nelsonu Mandelovi na Wikipedii a napsali zde, že politik 9. června zemřel. Vše ale bylo rychle opraveno. Také na Twitteru se začaly šířit poplašné zprávy, že je Mandela již po smrti.

Exprezident byl v posledních letech hospitalizován několikrát. Naposledy letos v dubnu strávil v nemocnici devět dní, a to rovněž kvůli plicní infekci. Stejně tak loni v prosinci, kdy byl jeho nemocniční pobyt dvakrát tak dlouhý a kdy mu vyoperovali žlučníkové kameny.

Mandela má problémy s plícemi kvůli svému 27letému věznění za apartheidu. Po prvních svobodných volbách se v roce 1994 stal prvním černošským prezidentem Jihoafrické republiky, kterou do té doby ovládala bělošská menšina. Funkci zastával pět let. V roce 1993 obdržel Nobelovu cenu za mír. Nyní už přes deset let není veřejně aktivní, stále však zůstává morální autoritou.