Maďarské hlavní město Budapešť čelí rekordní povodňové vlně. Už v sobotu odpoledne překročila hladina Dunaje dosud rekordní hranici 8,6 metru a dál stoupá. Povodňové maximum meteorologové očekávají v pondělí. Premiér Viktor Orbán označil očekávanou kulminaci za "nejhorší záplavu všech dob".

"Teď bychom měli sebrat všechny síly," řekl v neděli novinářům Orbán. Předpověděl, že na úklid Budapešti po záplavách bude zapotřebí sedm až osm dní. Na úroveň 6,5 metru, která osvobodí od vody níže položené břehy Dunaje v metropoli, se hladina sníží až 17. nebo 18. června, řekl Orbán. Parlament by se podle něj měl připravit na prodloužení mimořádného stavu, který byl kvůli povodním vyhlášen začátkem minulého týdne.

Podle agentury MTI prodlouží parlament mimořádný stav už v pondělí. V úterý by podle premiéra měla vláda rozhodnout o tom, zda v Budapešti vyhlásí stav ohrožení.

Dunaj v hlavním městě v neděli ráno dosahoval hranice 8,83 metru. V zatím největších záplavách v roce 2006 vystoupala řeka v Budapešti na úroveň 8,6 metru. Kulminaci hydrologové očekávají v pondělí ráno. V sobotu prudký déšť způsobil na západním břehu města krátkodobou povodeň, když voda v ulicích dosahovala až půlmetrové výše.

Dunaj by podle předpovědí neměl překročit hranici devíti metrů, nicméně maximální výška se může pohybovat těsně pod touto hranicí.

Budapešťská radnice v sobotu na východě města otevřela pro případ nebezpečí evakuační centrum, které je schopno pojmout až 15 000 lidí. Provizorní ubytování je k dispozici v areálu výstaviště Hungexpo.

Na západě Maďarska, kde Dunaj tvoří hranici se Slovenskem, už hladina klesá. Povodeň zatím vedla k evakuaci asi tisíce lidí, odříznuty od světa jsou stále tři podunajské obce Pilismárot, Dömös a Kisoroszi.

Labe v Německu opět stoupá

Na Labi je kritická situace především v Magdeburku na východě Německa. Řeka tam už o sedmdesát centimetrů překonala maximální výšku z roku 2002. Podle informace vodohospodářů z nedělního rána se hladina zvýšila na hranici 7,45 metru a dál stoupá.

Při záplavách před jedenácti lety zaznamenali ve městě nejvyšší úroveň Labe 6,72 metru. Kde se voda zastaví tentokrát, nedokáže podle agentury DPA nikdo odhadnout.

V Magdeburku i ve městě Wittenbergu, které leží asi 50 kilometrů proti proudu, lidé sledují Labe se směsicí naděje a strachu. V Magdeburku evakuovali nemocnici, ohrožena vysokou vodou je zejména čtvrť Rothensee, kde je velký přístav a řada průmyslových podniků. Železniční most přes Labe byl uzavřen, radnice připravuje evakuační centra.

V braniborském Mühlbergu v sobotu vojáci a dobrovolníci museli zpevnit přehradní nádrž na Labi 35 000 pytli písku a práce pokračovala ještě celou noc na neděli. V sousedním Sasku sice hladina řeky na některých místech už poklesla, ale obavy obyvatel po ohlášení nových dešťů neustupují. V obci Grosstreben-Zwethau voda částečně narušila hráze a hasiči vyzvali k evakuaci 400 lidí. Většina z nich ale příkazu neuposlechla.

Do boje s vodním živlem bylo v Německu zatím nasazeno 70 000 hasičů a 11 000 vojáků. Meteorologové vydali novou předpověď pro spolkové země Dolní Sasko, Meklenbursko-Přední Pomořansko a Šlesvicko-Holštýnsko, kde se zřejmě znovu zvýší hladiny řek po očekávaných deštích.

Slovensko má nejhroší za sebou

V Bratislavě Dunaj od čtvrteční kulminace na novém rekordu 1034 centimetrů klesá. Podle nedělních informací slovenských médií kulminoval v sobotu večer v Komárně na výšce 8,89 metru a v neděli ráno dosáhl maxima ve Štúrovu. Přestože řeka způsobila v okolí obou měst škody, obavy z katastrofických záplav se nenaplnily.

Slovenské úřady podle listu Sme zakázaly přístup k vodnímu dílu Gabčíkovo a pohyb na jeho hrázi. V řadě obcí a okresů byla vyhlášena mimořádná situace, v Dunajské Stredě a celém Nitranském kraji bude například trvat zřejmě až do pondělí.

V Bratislavě už Dunaj výrazně poklesl, ve městě rozebírají protipovodňové zábrany a otevřený je už i Starý most. V neděli ráno byla výška Dunaje v hlavním městě na úrovni 8,11 metru.

I na Slovensku ale meteorologové varují před novým zhoršením počasí, očekávají se deště a bouřky.