Nový pákistánský premiér Naváz Šaríf požádal Spojené státy, aby ukončily útoky bezpilotních letounů na cíle v Pákistánu. Tento spor už delší dobu zatěžuje vztahy obou zemí.

"Respektujeme suverenitu druhých a ti by měli rovněž respektovat naši svrchovanost a nezávislost. Tato kampaň musí skončit," prohlásil premiér ve svém prvním projevu v parlamentu po svém zvolení.

Terčem útoků amerických bezpilotních letounů bývají islamističtí povstalci z radikálního hnutí Talibán a jejich spojenci z teroristické sítě Al-Káida, kteří neklidný severozápad Pákistánu využívají jako bezpečné útočiště.

Nálety bezpilotních strojů v této oblasti začaly už v roce 2004 a prudce zesílily od roku 2008, kdy se staly jedním z hlavních nástrojů protiteroristického boje za prezidenta Baracka Obamy. Od srpna 2008 se podle agentury AFP odehrálo téměř 300 těchto náletů a bylo při nich zabito více než 2000 lidí, podle úřední verze v drtivé většině islamistů. Nálety si však vyžádaly i oběti z řad civilistů, a to živí protiamerické nálady v zemi.

Šaríf před květnovými volbami sliboval vyjednávání s pákistánskou odnoží Talibánu a radikálové tomu byli údajně také nakloněni. Změnili však názor po útoku, při němž minulý týden americké bezpilotní letadlo zabilo jejich druhého nejvýše postaveného představitele, Valího Rahmána.

Vzápětí se na severu Pákistánu znovu rozhořely boje armádních jednotek s islamisty. Šarífova strana nálet bezpilotního letadla kritizovala jako "porušení svrchovanosti a územní celistvosti země i mezinárodního práva a Charty OSN".

Pákistánské odnoži Talibanu, která od roku 2007 bojuje proti vládě v Islámábádu coby spojenci Američanů, se přičítá odpovědnost za 6000 obětí vesměs sebevražedných atentátů v posledních šesti letech.

Ačkoliv Pákistán je považován za jednoho z hlavním spojenců USA ve válce proti terorismu v regionu, americko-pákistánské vztahy jsou komplikované a často napjaté. Washington podezírá Islámábád z dvojí hry s islamisty, zatímco Pákistán často kritizuje brutalitu, jednostrannost a neúčinnost americké strategie. Současně se tyto vztahy jeví klíčové pro vyřešení konfliktu v sousedním Afghánistánu, odkud se má do konce příštího roku stáhnout většina západních vojsk.