reklama
reklama
5. 6. 2013 | poslední aktualizace: 5. 6. 2013  21:47
Bratislava vodě odolává

Bratislava Dunaji odolává, německé Drážďany se obávají vody z Česka

Bratislava zatím odolává vodě, kterou do města přináší rozbouřený Dunaj. To nejhorší ale slovenské hlavní město teprve čeká - řeka by měla kulminovat až ve čtvrtek a hladina by mohla přesáhnout deset metrů. Vody z Čech se obává Německo, Labe v Drážďanech může stoupnout až na 9 metrů.
tyt
Bratislavský hrad nad rozvodněným Dunajem
Bratislavský hrad nad rozvodněným Dunajem
foto: Reuters

Povodňová vlna na Dunaji dorazila na Slovensko, které zatím velké vodě odolává. V Bratislavě ve středu odpoledne hladina veletoku překročila rekordní úroveň z roku 2002 a večer dokonce přesáhla hranici deseti metrů.

Policie uzavřela zatopené silnice do okrajové bratislavské části Devín, kam dopravu zajišťuje armáda. K hromadné evakuaci lidí úřady zatím přistoupit nemusely.

Ve městě platí výjimečný stav, žáci některých škol mají volno a také obyvatelé Petržalky se připravují na evakuaci. Hladina Dunaje by měla kulminovat až v průběhu čtvrtka, kdy by mohla přesáhnout hranici 10,2 metru.

"To je tedy stále asi 50 centimetrů pod výškou protipovodňových opatření, která máme nasazená, pevná i mobilní hrazení," cituje deník SME bratislavského primátora Milana Ftáčika.

Centrum města se zdá být chráněné, zábrany už tam podle všeho stojí. V horší situaci jsou obyvatelé Devína na soutoku Dunaje a Moravy, který je odříznutý od světa: veškerou přepravu tam podle slovenských médií zajišťuje armáda svými nákladními automobily.

Bratislavské nábřeží je pod vodou. Podívejte se na video:

Rozhodující ovšem bude právě čtvrtek. Pokud se podle Ftáčika nic zásadního nepřihodí a budou dále nasazena stávající protipovodňová opatření, měla by Bratislava letošní povodně ustát.

Graf stoupání hladiny Dunaje v Bratislavě.
reklama

Záplavy ovšem dál trápí další země: především Německo a Rakousko. Nejvážnější situace je na Labi v Sasku, které očekává povodňovou vlnu ze sousedního Česka.

Labe může mít v Drážďanech 9 metrů místo obvyklých dvou

Labe v Drážďanech odpoledne dosáhlo výšky 8,50 metru, přitom ještě ráno byla jeho hladina o 20 centimetrů níž a normálně má jen dva metry. Kulminace se očekává ve čtvrtek odpoledne nebo večer pod hranicí devíti metrů. Při katastrofálních povodních v roce 2002 řeka kulminovala na 9,40 metru a podle saského ministerstva životního prostředí je vyloučeno, že by řeka v saské metropoli této úrovně znovu dosáhla.

Kvůli stoupající hladině Labe a zatopení okrajových částí musely Drážďany v noci na středu evakuovat dalších více než 600 lidí, některé části města byly odpojeny od dodávek elektřiny.

VIDEO: Jak Labe ohrožuje Drážďany:

Ještě dramatičtější situace panuje v polabských městech v okolí Drážďan. V Míšni se hladina Labe odpoledne vyšplhala na 954 centimetrů a voda zaplavuje další části historického centra, v pohraniční Schöně je dokonce ještě o metr výš. Normálně tam má Labe hloubku jen přes dva metry.

Hladina Labe stoupá také dál po proudu. Na velkou vodu se připravuje Magdeburk a města v Braniborsku a Dolním Sasku, kam by povodňová vlna měla dorazit do konce týdne.

Halle počítá s evakuací 30 tisíc lidí

Sála ve městě Halle v Sasku-Anhaltsku překonala všechna maxima za posledních 400 let. V městské části Trotha měla řeka ráno 809 centimetrů a podle vodohospodářů nadále poroste. Úřady počítají s tím, že voda zaplaví ve výšce jednoho metru ulice v historickém jádru Halle, a vyzvaly na 30 000 obyvatel k evakuaci. Pokud by navíc nevydržely provizorní hráze, ohroženo by mohlo být až 60 000 lidí.

Povodně v Halle: Voda může dál stoupat:

Na většině míst Bavorska postiženého rozvodněným Dunajem se situace pomalu zlepšuje. Obyvatelé Pasova mají znovu dodávky pitné vody. Výjimkou je obec Deggendorf, kterou rozlitý Dunaj dnes zcela odřízl od okolí.

S rozvodněným evropským veletokem se nadále na mnoha místech potýká Rakousko. V podunajském údolí Wachau, které leží mezi zatopeným Melkem a Kremží, řeka prozatím výrazně neklesla. V Kienstocku, asi deset kilometrů před Kremží, dosáhla nakonec hladiny 10,78 metru, zatímco při ničivé povodni v roce 2002 to bylo 10,9 metru.

Korneuburg, který je asi deset kilometrů západně od Vídně, již ráno překonal stav z ničivých povodní z roku 2002. Povodňová vlna se tak blíží k rakouské metropoli, nejvyšší hladinu by zde měl mít Dunaj v noci na čtvrtek. Rakouskou metropoli před velkou vodou chrání systém kanálů zvaný Nový Dunaj, i tak již ale voda zaplavila přístavy Albern a Lobau.

Jak střední Evropa bojuje s povodněmi? Podívejte se na fotogalerii:

Autoři: tyt
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
průjezdnost Bratislvy (kuba)
Prosímvás nevíte jak je momentálně průjezdná Bratislava (je most...
Rakušáci a Bavoři taky rozorali meze? (vuk)
Někteří to tady uvádějí jako důvod záplav u nás.
Slováci, ukažte těm pablbům z Prahy jak se chrání majetek hlavního města!! (zločinec)
Slováci, ukažte těm pablbům z Prahy jak se chrání majetek hlavního...
Ubožák, který neustále prochází diskuze (Technická poznámka)
a vkládá do nich nesmyslné a většinou vulgární příspěvky pod cizími...
Re: Bratislava Dunaji odolává, německé Drážďany se obávají vody z Česka (anonym)
Drz pi cu trole diskuzni. O cem vlasten pises ty ubozaku, vzdyt...
Zobrazit diskusi

Nový občanský zákoník

Postavení společníků veřejné obchodní společnosti a komanditní společnosti

Největší změna soukromého práva za 20 let.
Co se změní pro vás?

Vstupte do speciálu iHNED.cz
Nejčtenější
reklama
VIDEO
Ministr školství Marcel Chládek
Rozhovor
Kariérní řád a kvalitní vzdělávání pro učitele, více míst ve školkách pro...
VIDEO
V pobočce Energetického regulačního ústavu  zasahuje protikorupční policie
ČTK
Protikorupční policie ve čtvrtek zasahovala na Energetickém regulačním...
reklama
reklama
reklama