reklama
reklama
5. 6. 2013 | poslední aktualizace: 5. 6. 2013  21:47
Bratislava vodě odolává

Bratislava Dunaji odolává, německé Drážďany se obávají vody z Česka

Bratislava zatím odolává vodě, kterou do města přináší rozbouřený Dunaj. To nejhorší ale slovenské hlavní město teprve čeká - řeka by měla kulminovat až ve čtvrtek a hladina by mohla přesáhnout deset metrů. Vody z Čech se obává Německo, Labe v Drážďanech může stoupnout až na 9 metrů.
tyt
Bratislavský hrad nad rozvodněným Dunajem
Bratislavský hrad nad rozvodněným Dunajem
foto: Reuters

Povodňová vlna na Dunaji dorazila na Slovensko, které zatím velké vodě odolává. V Bratislavě ve středu odpoledne hladina veletoku překročila rekordní úroveň z roku 2002 a večer dokonce přesáhla hranici deseti metrů.

Policie uzavřela zatopené silnice do okrajové bratislavské části Devín, kam dopravu zajišťuje armáda. K hromadné evakuaci lidí úřady zatím přistoupit nemusely.

Ve městě platí výjimečný stav, žáci některých škol mají volno a také obyvatelé Petržalky se připravují na evakuaci. Hladina Dunaje by měla kulminovat až v průběhu čtvrtka, kdy by mohla přesáhnout hranici 10,2 metru.

"To je tedy stále asi 50 centimetrů pod výškou protipovodňových opatření, která máme nasazená, pevná i mobilní hrazení," cituje deník SME bratislavského primátora Milana Ftáčika.

Centrum města se zdá být chráněné, zábrany už tam podle všeho stojí. V horší situaci jsou obyvatelé Devína na soutoku Dunaje a Moravy, který je odříznutý od světa: veškerou přepravu tam podle slovenských médií zajišťuje armáda svými nákladními automobily.

Bratislavské nábřeží je pod vodou. Podívejte se na video:

Rozhodující ovšem bude právě čtvrtek. Pokud se podle Ftáčika nic zásadního nepřihodí a budou dále nasazena stávající protipovodňová opatření, měla by Bratislava letošní povodně ustát.

Graf stoupání hladiny Dunaje v Bratislavě.
reklama

Záplavy ovšem dál trápí další země: především Německo a Rakousko. Nejvážnější situace je na Labi v Sasku, které očekává povodňovou vlnu ze sousedního Česka.

Labe může mít v Drážďanech 9 metrů místo obvyklých dvou

Labe v Drážďanech odpoledne dosáhlo výšky 8,50 metru, přitom ještě ráno byla jeho hladina o 20 centimetrů níž a normálně má jen dva metry. Kulminace se očekává ve čtvrtek odpoledne nebo večer pod hranicí devíti metrů. Při katastrofálních povodních v roce 2002 řeka kulminovala na 9,40 metru a podle saského ministerstva životního prostředí je vyloučeno, že by řeka v saské metropoli této úrovně znovu dosáhla.

Kvůli stoupající hladině Labe a zatopení okrajových částí musely Drážďany v noci na středu evakuovat dalších více než 600 lidí, některé části města byly odpojeny od dodávek elektřiny.

VIDEO: Jak Labe ohrožuje Drážďany:

Ještě dramatičtější situace panuje v polabských městech v okolí Drážďan. V Míšni se hladina Labe odpoledne vyšplhala na 954 centimetrů a voda zaplavuje další části historického centra, v pohraniční Schöně je dokonce ještě o metr výš. Normálně tam má Labe hloubku jen přes dva metry.

Hladina Labe stoupá také dál po proudu. Na velkou vodu se připravuje Magdeburk a města v Braniborsku a Dolním Sasku, kam by povodňová vlna měla dorazit do konce týdne.

Halle počítá s evakuací 30 tisíc lidí

Sála ve městě Halle v Sasku-Anhaltsku překonala všechna maxima za posledních 400 let. V městské části Trotha měla řeka ráno 809 centimetrů a podle vodohospodářů nadále poroste. Úřady počítají s tím, že voda zaplaví ve výšce jednoho metru ulice v historickém jádru Halle, a vyzvaly na 30 000 obyvatel k evakuaci. Pokud by navíc nevydržely provizorní hráze, ohroženo by mohlo být až 60 000 lidí.

Povodně v Halle: Voda může dál stoupat:

Na většině míst Bavorska postiženého rozvodněným Dunajem se situace pomalu zlepšuje. Obyvatelé Pasova mají znovu dodávky pitné vody. Výjimkou je obec Deggendorf, kterou rozlitý Dunaj dnes zcela odřízl od okolí.

S rozvodněným evropským veletokem se nadále na mnoha místech potýká Rakousko. V podunajském údolí Wachau, které leží mezi zatopeným Melkem a Kremží, řeka prozatím výrazně neklesla. V Kienstocku, asi deset kilometrů před Kremží, dosáhla nakonec hladiny 10,78 metru, zatímco při ničivé povodni v roce 2002 to bylo 10,9 metru.

Korneuburg, který je asi deset kilometrů západně od Vídně, již ráno překonal stav z ničivých povodní z roku 2002. Povodňová vlna se tak blíží k rakouské metropoli, nejvyšší hladinu by zde měl mít Dunaj v noci na čtvrtek. Rakouskou metropoli před velkou vodou chrání systém kanálů zvaný Nový Dunaj, i tak již ale voda zaplavila přístavy Albern a Lobau.

Jak střední Evropa bojuje s povodněmi? Podívejte se na fotogalerii:

Autoři: tyt
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
průjezdnost Bratislvy (kuba)
Prosímvás nevíte jak je momentálně průjezdná Bratislava (je most...
Rakušáci a Bavoři taky rozorali meze? (vuk)
Někteří to tady uvádějí jako důvod záplav u nás.
Slováci, ukažte těm pablbům z Prahy jak se chrání majetek hlavního města!! (zločinec)
Slováci, ukažte těm pablbům z Prahy jak se chrání majetek hlavního...
Ubožák, který neustále prochází diskuze (Technická poznámka)
a vkládá do nich nesmyslné a většinou vulgární příspěvky pod cizími...
Re: Bratislava Dunaji odolává, německé Drážďany se obávají vody z Česka (anonym)
Drz pi cu trole diskuzni. O cem vlasten pises ty ubozaku, vzdyt...
Zobrazit diskusi

Nový občanský zákoník

Postavení společníků veřejné obchodní společnosti a komanditní společnosti

Největší změna soukromého práva za 20 let.
Co se změní pro vás?

Vstupte do speciálu iHNED.cz
Nejčtenější
reklama
VIDEO
Do voleb jde řada 18letých kandidátů.
Matěj Smlsal
Volby 2014
Do zastupitelstev letos kandiduje i 454 lidí, kterým je teprve 18 let....
VIDEO
Skotský obchod v Praze
Fotogalerie
Najít v Praze Skota, který by se vyjádřil k referendu o odtržení Skotska...
reklama
reklama
reklama