V přepočtu nejméně půl miliardy korun bude Německo stát nynější proces s členkou neonacistické skupiny Národně socialistické podzemí (NSU) a čtyřmi jejími údajnými podporovateli. Napsal to magazín Der Spiegel s odvoláním na odhady Spolkového státního zastupitelství v Karlsruhe. Ostře sledovaný soud, který v Mnichově začal v květnu, má trvat nejméně do ledna 2014. Očekává se však, že se protáhne možná až na dva roky, což by ho ještě prodražilo.

Ještě před zahájením procesu zaslalo Spolkové státní zastupitelství vrchnímu zemskému soudu v bavorské metropoli podle Spiegelu odhad nákladů, které vyčíslilo na zhruba 20 milionů eur, tedy 500 milionů korun. Zahrnuty jsou v nich honoráře pro obhájce obžalovaných a tlumočníky, finanční náhrady pro svědky a znalce nebo úhrady za cestovné a ubytování. Jen platby pro více než 80 vedlejších žalobců z řad příbuzných obětí prokuratura v tajném sdělení odhadla na 13 milionů eur, tedy 335 milionů korun.

Podle časopisu ponese veškeré náklady nejprve Bavorsko, kterému je poté uhradí německý stát. Pokud bude Beate Zschäpeová a čtveřice údajných pomahačů NSU odsouzena, mělo by zaplacení těchto výdajů přejít na ně. Der Spiegel ale považuje za prakticky vyloučené, že by takovou částku byli schopni uhradit. Zůstane tak na krku daňovým poplatníkům, předpokládá zpravodajský magazín.

V německém procesu století, jak o něm mluví místní média, čelí Zschäpeová a ostatní obvinění obžalobě mimo jiné z podílu na deseti vraždách, bombových útocích, z vytvoření teroristického spolku a z jeho podpory. Hlavní obžalovanou je osmatřicetiletá Zschäpeová, jediná žijící členka NSU.

Podzemní organizaci, kterou ještě tvořili Uwe Mundlos a Uwe Böhnhardt, jsou připisovány vraždy devíti přistěhovalců a jedné policistky v letech 2000 až 2007, dva atentáty v přistěhovaleckých čtvrtích Kolína nad Rýnem v letech 2001 a 2004 a 15 přepadení bank, jimiž svou kriminální činnost údajně financovali.

Mužská část neonacistické buňky spáchala v listopadu 2011 před hrozícím zatčením sebevraždu, Zschäpeová se o čtyři dny později sama vydala úřadům. S vyšetřovateli ale nespolupracuje a zatím mlčí i před soudem. Pokud bude uznána vinnou, hrozí jí až doživotí.