Sedm obviněných v souvislosti se zakázkou na obnovu Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem skončí ve vazbě. V noci na neděli o tom rozhodl Okresní soud v Pardubicích. O dalších pěti návrzích na vzetí do vazby bude rozhodovat v neděli. Uvedl to místopředseda soudu pro věci trestní Jan Šlosar.

Policie v případu v pátek obvinila osm lidí, které viní ze sjednání výhody a z pletichy při zadávání veřejné zakázky a z pokusu o poškození finančních zájmů Evropské unie.

"Žádné z rozhodnutí nenabylo právní moci, buď byla podána stížnost ze strany obviněných, případně si ponechali lhůtu na rozmyšlenou. Případně si ponechal lhůtu na rozmyšlenou státní zástupce v případech, kdy navrhoval více vazebních důvodů, než soud shledal," řekl Šlosar.

Dodal, že soud rozhodoval v neveřejných zasedáních, jména obviněných nebude zveřejňovat. Pardubická stavební firma Chládek a Tintěra, která se tendru na obnovu účastnila, však potvrdila, že policie obvinila některé její pracovníky.

Vedení společnosti prohlásilo, že na základě dosavadních zkušeností věří v nevinu svých pracovníků. "Společnost předpokládá, že v řádně a korektně vedeném trestním řízení vyjde nevina těchto pracovníků najevo a budou vznesených obvinění zproštěni," stojí v prohlášení.

Česká televize v sobotu uvedla, že obviněnou je také zástupkyně ředitele hřebčína Simona Vaňková a předseda představenstva stavební skupiny Enteria Libor Joska. Údajně by měl být zatčený i jeden pracovník ministerstva zemědělství

Kriminalisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) zasahovali v pátek přímo v hřebčíně, kvůli informacím byli také na úřadu Regionální rady regionu Severovýchod v Hradci Králové či na stavebním úřadu v Chrudimi. Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová uvedla, že stíhání souvisí s první a druhou etapou obnovy kladrubského hřebčína.

Bradáčová: Osm obviněných po razii v Kladrubech porušilo finanční zájmy EU - čtěte ZDE

Hřebčín dostal na generální opravu 17 objektů dotaci 300 milionů korun z Integrovaného operačního programu. Rekonstrukce měla začít už loni, kvůli nedostatkům však muselo být zrušeno a znovu vyhlášeno výběrové řízení. Původní zrušený tendr vyhrál Metrostav spolu se stavební firmou Chládek a Tintěra Pardubice.

V Kladrubech se chovem koní zabývají přes 400 let. V roce 1579 císař Rudolf II. chovu udělil status císařského dvorního hřebčína. Kladrubský hřebčín a kmenové stádo běloušů jsou od roku 2002 národní kulturní památkou. Česká republika také usiluje o to, aby byl zapsán na prestižní seznam UNESCO.