Zákonodárci a ústavní soudci přišli o doživotní imunitu. V účinnost v sobotu vstoupila ústavní novela, která jim tuto výsadu zrušila.

Poslance, senátora a ústavního soudce nadále nebude možné trestně stíhat bez souhlasu komory, jejímž je členem. Pokud by ale sněmovna nebo Senát s vydáním nesouhlasily, nic by nebránilo stíhání zákonodárce po zániku jeho mandátu, pokud nebude znovu zvolen.

Podobné pravidlo bude platit pro ústavní soudce, o jejichž vydání rozhoduje horní komora.

Nový zákon o imunitě

Článek 27 Ústavy ČR


(4) Poslance ani senátora nelze trestně stíhat bez souhlasu komory, jejímž je členem. Odepře-li komora souhlas, je trestní stíhání po dobu trvání mandátu vyloučeno. (Ve starém znění zákona bylo navždy vyloučeno.)

 

Článek 86 Ústavy ČR


(1) Odepře-li Senát souhlas, je trestní stíhání po dobu trvání funkce soudce Ústavního soudu vyloučeno. (Ve starém znění zákona bylo navždy vyloučeno.)

Zákonodárci přijali novelu až napodruhé. První poslanecký pokus nenašel předloni v dubnu pochopení v Senátu a pro přijetí normy se v horní komoře nenašlo dost hlasů. Neprošel o dva hlasy. 

Průlom: Poslanci, senátoři i ústavní soudci nadobro přišli o doživotní imunitu - čtěte ZDE

Podruhé už byla skupina poslanců úspěšná; Sněmovna schválila předlohu letos v únoru, k jejímuž přijetí je nutná třípětinová většina, tedy 120 hlasů. Nakonec bylo pro 148 poslanců. Senát schválil novelu v březnu, pro bylo 58 politiků. V dubnu ji podepsal prezident Miloš Zeman, který ale nemůže návrhy na změny ústavy vetovat.

Odsouzení poslanci mohou přijít o mandát. Sněmovna podpořila ústavní novelu - čtěte ZDE

O jejím zavedení se ale mluví již dlouhé roky. K danému tématu zazněly ve sněmovně a Senátu často i kuriózní názory. Například:

1998: Petr Vrzáň (SPR-RSČ)

Domnívám se, že důvodem k podání této novelizace je četnost dopravních přestupků, zejména pak lihové problémy některých jedinců, jichž není prosta ani tato komora. Jsem však osobně přesvědčen, že je nepřípustné, aby z důvodu několika podobných provinění, která se pravděpodobně dají spočítat na prstech jedné ruky, bylo takto zásadním způsobem zasaženo do svobody výkonu mandátu 281 zákonodárců, a ti byli vydáni na milost a nemilost úředníkům moci výkonné.

2010: Vítězslav Jandák (ČSSD)

Pro mě je ústava svatá a to, co tady děláme, to je cesta do pekel, vážení. Jestli si myslíte, že se zavděčíte voličům tím, když si sundáte plat nebo si omezíte imunitu, tak se hluboce mýlíte! Lidi nám budou fandit, když budeme dělat a přijímat zákony, které budou pro většinu lidí téhle země. Takže mám pocit, že by na pořadu měly být trochu jiné zákony.