Kárný senát Nejvyššího správního soudu (NSS) v pondělí uložil plzeňské exekutorce Martině Tetzeliové rekordní pokutu dva miliony korun.

Nedostatečně kontrolovala své zaměstnance a tolerovala jim nepřípustné postupy, v úterý to sdělila mluvčí soudu Sylva Dostálová. Pokuta je o půl milionu vyšší než dosavadní rekordní sankce uložená Jozefu Višváderovi.

Tři kárné návrhy proti Tetzeliové podal ministr spravedlnosti. Podle kárného senátu exekutorka hrubou nedbalostí zásadním způsobem porušila své povinnosti. Její zaměstnanci v řadě exekučních řízení běžně používali nepřípustné metody, například psychický nátlak.

"Postup svých zaměstnanců přitom soudní exekutorka tolerovala, a dokonce před dohledovým orgánem obhajovala. Dále vynakládala v řízení zcela neodůvodněné a uměle vytvořené náklady, které účtovala povinným," uvedla Dostálová.

Exekutorka prý například vykazovala náklady na detektivní a asistenční služby, přitom však požadované údaje, třeba o pobytu dlužníka, mohla získat bezplatně od příslušných úřadů. V některých případech prý uvedené společnosti vůbec neprovedly fakturované úkony.

"V případě, že se prokázaly popsané skutečnosti, považujeme je za protiprávní, neetické a nepřípustné," vyjádřila se k události Exekutorská komora ČR.

Exekutorovi hrozila exekuce

Višváderovi Nejvyšší správní soud loni uložil pokutu 1,5 milionu korun. V jedné exekuční věci nerespektoval přerušení řízení a chtěl dražit nemovitost i přesto, že jím vydaný exekuční příkaz byl v katastru nemovitostí zapsaný až jako třetí v pořadí. Další jeho chybou bylo to, že zavčas nezaplatil svůj více než desetimilionový dluh, a sám proto čelil hrozbě exekuce.

Višváder následně neuspěl s ústavní stížností. Navíc čelí obžalobě ze zpronevěry.

Nejvyšší správní soud převzal kárná řízení s exekutory v roce 2009. Do té doby jejich prohřešky řešila Exekutorská komora. Kárný senát NSS v prvních letech své činnosti ukládal exekutorům spíše pokuty v řádu desetitisíců korun, postupně se ale horní hranice zvyšuje.