Podpisem prezidenta Françoise Hollandea a zveřejněním v oficiálním věstníku v sobotu ve Francii definitivně vstoupil v platnost zákon, který umožňuje osobám stejného pohlaví uzavírat sňatky a adoptovat děti.

První svatby gayů a leseb se očekávají v červnu, oznámila ministryně spravedlnosti Christine Taubiraová.

Prosazení zákona, který se označuje za nejvýznamnější sociální reformu ve Francii od zrušení trestu smrti v roce 1981, patřilo mezi sliby socialistického prezidenta Hollandea před jeho loňským zvolením do funkce.

Kontroverzní právní předpis v zemi vyvolal bouřlivou debatu. Proti uzákonění sňatků homosexuálů a adopcí dětí páry stejného pohlaví dlouhodobě protestovali pravicová opozice, katolická církev a mnoho muslimů a evangelíků. Podle průzkumů veřejného mínění ale těsná většina Francouzů novou právní úpravu schvaluje.

Parlament zákon přijal po čtyřměsíční bitvě koncem dubna. Opozice zákon napadla u ústavní rady, ta ale její stížnosti v pátek odmítla.

"Levice chce nastolit nový pořádek," komentoval dnes situaci konzervativní list Le Figaro. Stoupenci homosexuálních sňatků tvrdí, že konečně jsou zrovnoprávněny homosexuální a heterosexuální svazky. "Přehlížejí ale přitom, že se tak vytváří nová nerovnost: odebírají děti otcům a matkám, podle rodičovské koncepce naší společnosti. Levice si plní sen o novém pořádku, i když tak popírá dějiny a identity."

V minulých měsících protestovaly proti této pochmurné perspektivě statisíce Francouzů, tvrdí Le Figaro. A bude jich podle listu nejspíš ještě více: "Aby nahlas a důrazně řekli, že nechtějí o takovém pořádku nic vědět."

Sňatky homosexuálů v roce 2001 jako první schválilo Nizozemsko, celkem takováto manželství na celostátní úrovni uznalo 15 zemí. Česká republika sňatky osob stejného pohlaví neumožňuje, od roku 2006 ale mohou homosexuálové uzavírat registrovaná partnerství.