Na výplatním seznamu sněmovny bude jméno poslance Romana Pekárka pravděpodobně už jen pár měsíců. Poslanci totiž v pátek po poledni schválili návrh ODS, aby zákonodárci, kteří skončili za mřížemi za úmyslný trestný čin, nedostávali plat a další náhrady, protože svůj mandát nemohou vykonávat.

Až dosud přitom i za mřížemi měli poslanci nárok minimálně na padesátitisícovou mzdu, pokud se mandátu sami nevzdali.

Poslance Davida Ratha, který je už rok ve vazbě kvůli údajnému přijetí úplatků, by se úprava – pracovně nazvaná Lex Pekárek – netýkala. 

O mzdu přijdou podle návrhu jen poslanci pravomocně odsouzení za úmyslné trestné činy. Ti ve vazbě budou plat dostávat dál, i když bez náhrad. 

„Zákon by měl platit ode dne účinnosti. To znamená, že ho neodkládáme, myslíme si, že toto můžeme udělat i v průběhu volebního období. Určitě to není zpětně, určitě se nebudou nikomu zpětně odebírat platy. Ale do budoucna to tak být může,“ potvrdil Radiožurnálu autor návrhu Marek Benda z ODS.

Rath ve vazbě podal 12 návrhů

„Z hlediska morálky je velmi špatné, aby poslanec, který nemůže vykonávat svůj poslanecký mandát z důvodu odsouzení a není ochoten se ho vzdát, pobíral veškeré platové výhody jako poslanec, který chodí do sněmovny, pracuje tady, schvaluje zákony, připravuje zákony, podává zákony, setkává se s voliči, odpovídá na maily, zúčastňuje se práce ve výborech,“ vysvětlil předseda poslaneckého klubu Petr Gazdík. 

Poslanec David Rath, který je už více než rok ve vazbě za údajné přijetí úplatku, přitom za mřížemi nezahálí. Během této doby sepsal nebo se snažil novelizovat 12 zákonů, mimo jiné i ten, který by zlepšil podmínky obviněných ve vazbě nebo odsouzených ve věznici. Za to kromě platu získal i více než milionové poslanecké náhrady.

V momentě, kdy jej soud pravomocně pošle do vězení, nebo jeho mandát zanikne, o tyto peníze přijde.

Nepřítomní poslanci nevadí

Věci veřejné chtěly k zákonu připojit také řešení nepřítomných poslanců ve sněmovně, kteří se řádné neomluvili. Možnost jejich postihu sice v platovém zákonu z roku 1995 existuje, ale zároveň v něm není napsáno, kdo má absence poslanců řešit.

Šéfka klubu VV Kateřina Klasnová, která navrhovala dát to do kompetence mandátového a imunitního výboru, si však vyslechla kritiku předsedkyně sněmovny Miroslavy Němcové (ODS).

„Někdy mám pocit, že bych na začátku jednání měla spíš jmenovat ty, kteří jsou přítomní, než ty, co se omluvili. To, co navrhuje kolegyně Klasnová, tento problém přitom vůbec neřeší, jenom se to populisticky tváří,“ řekla Němcová s tím, že mnozí poslanci kumulují funkce a pak se z jednání sněmovny omlouvají. Mířila tím i na samotnou Klasnovou, která kvůli jednání zastupitelů na Praze 1 se v minulosti ze sněmovny rovněž omlouvala.