Soud ve švýcarské Bellinzoně ve čtvrtek odmítl žádost obhájců přerušit proces, ve kterém jsou bývalí manažeři Mostecké uhelné společnosti (MUS) obžalováni z podvodů, praní špinavých peněz a dalších trestných činů. Předseda senátu poté zahájil výslech prvního obžalovaného Jiřího Diviše, který ale využil práva nevypovídat. Podle mluvčí obžalovaných se stejně zachovají i další dva - Marek Čmejla a Petr Kraus.

V pátek bude Diviše vyslýchat prokuratura.

Obhájci žádost o přerušení procesu zdůvodňovali tím, že jejich klienti jsou v ČR vyšetřováni ve stejné věci. Obžalovaní se prý tedy nemohou ve Švýcarsku účinně hájit, protože by mohli ve svůj neprospěch ovlivnit vyšetřování v Česku. Předseda senátu Jean-Luc Bacher ale prohlásil, že požadavek obhajoby nemá oporu v zákonech.

Soudce zamítl také žádost o vyřazení ze soudního spisu všech záznamů výslechů svědků, u nichž nebyli obhájci obžalovaných. Podle soudu se případné výhrady budou řešit případ od případu.

Soudce tedy přistoupil na to, aby byly do spisu zařazeny záznamy výslechů s bývalým českým premiérem a nynějším prezidentem Milošem Zemanem, s Pavlem Mertlíkem, který byl v Zemanově vládě ministrem financí, a s Miroslavem Grégrem, který byl ministrem průmyslu a obchodu. Zeman byl premiérem v roce 1999, kdy jeho vláda prodala druhou část akcií MUS, konkrétně 46,29 procenta akcií. Zeman byl vyslechnut letos v únoru, Mertlík s Grégrem v dubnu.

Divišův obhájce i právní zástupci dalších dvou obžalovaných soud upozornili, že jejich klienti vypovídat nebudou.

"Obžalovaní se rozhodli respektovat doporučení svých obhájců a před soudem ve Švýcarsku odmítnou vypovídat," uvedla mluvčí obžalovaných, advokátka Karolina Zelenková. Obhájci se podle ní domnívají, že "došlo k porušení práva jejich klientů na spravedlivý proces", když švýcarský soud odmítl řešit skutečnost, že proti obžalovaným je ve stejné věci vedeno trestní stíhání i v Česku.

"Panuje... obava, že výslechy obžalovaných učiněné ve Švýcarsku budou účelově zneužity českými orgány, které dozorují řízení v ČR," dodala Zelenkova.

Přísedící soudce se snažil vyslechnout Diviše, který ovšem odpověděl jen na první dvě otázky týkající se občanství, bydliště v Monaku a data narození. Pak na doporučení obhájce vypovídat přestal - nejen na otázky související s případem, ale i na to, zda má dvě dcery a jak se jmenuje jeho manželka.

Soud zamítl žádost Divišova obhájce, aby byl výslech zastaven, protože jeho klient na nic neodpoví. Advokát přitom odmítl zvážit možnost výpovědi za zavřenými dveřmi. Soudce posléze kladl sérii dotazů týkající se trestných činů, ze kterých Diviše viní obžaloba. Na každou otázku zazněla od obžalovaného stejná reakce ve francouzštině: "Nechci odpovědět."

Soudce se například ptal, zda Divišovi připadá přiměřená cena 650 milionů korun (tehdy 28,6 milionů švýcarských franků), kterou v roce 1999 dostal stát za skoro polovinu akcií jedné z největších důlních společností v ČR. Další dotaz se týkal pěti milionů dolarů, které byly přes banky na Gibraltaru podle obžaloby použity na "usnadnění" prodeje druhé části akcií MUS v roce 1999, tedy na korupci. Tehdy bylo 650 milionů korun bezmála 20 milionů dolarů a provize tedy byla více než 25 procent - připadá vám to přiměřené?, ptal se soudce.

Soudce také předkládal dokumenty, které podle obžaloby dokazují trestné činy, ze kterých je Diviš obžalován. Po více než dvouhodinovém dotazování dnešní jednání soudu skončilo. V pátek ráno bude Diviše vyslýchat prokurátorka.

Bývalí manažeři MUS jsou ve Švýcarsku v souvislosti se spornou privatizací dolů obžalováni z praní špinavých peněz, z podvodů, korupce a dalších trestných činů.

Ze sedmičlenné skupiny obžalovaných se švýcarský soud nyní zabývá jen třemi přítomnými - Čmejlou, Divišem a Krausem. Soudce v pondělí odmítl přerušit jednání, jak žádali advokáti nepřítomných Oldřicha Klimeckého, Antonína Koláčka a Belgičana Jacquesa de Grootea. Soud jejich případy zatím oddělil a bude se do 24. května věnovat přítomným. Obžalobu Luboše Měkoty soud odložil, protože dotyčný ještě před zahájením procesu zemřel.