Severokorejský vůdce Kim Čong-un znovu jmenoval nového ministra obrany. Dosavadního šéfa resortu Kim Kjok-sika, považovaného za zastánce tvrdé linie, po půl roce nahradil poměrně neznámý generál Čang Čong-nam. Podle analytiků citovaných agenturou AP jde o další krok mladého vůdce KLDR zaměřený na upevňování moci a posilování kontroly nad vlivnou armádou.

Odcházející Kim Kjok-sik je označován za jestřába komunistického režimu. Údajně řídil dva útoky na jihokorejské cíle, při nichž v roce 2010 přišlo o život 50 Jihokorejců.

Podle expertů se ale s nástupem Čanga na pozici ministra lidových ozbrojených sil neočekává zmírnění severokorejského postoje vůči Jižní Koreji a Spojeným státům, přestože Pchjongjang přestal v posledních týdnech chrlit válečné výhrůžky na Soul a Washington.

Severní Korea provedla v únoru svůj třetí jaderný test, za což ji Rada bezpečnosti OSN potrestala zpřísněnými sankcemi. KLDR poté takřka denně zasypávala hrozbami své nepřátele, přičemž Jižní Koreji a USA - kterým navíc zazlívala dlouhé společné vojenské cvičení - slibovala, že je zničí jaderným a raketovým útokem.

Umírněný politik se nehledá

O nastupujícím generálu Čangovi toho není moc známo, podle analytiků je ale vysoce nepravděpodobné, že by Kim Čong-un jmenoval v době napětí s okolním světem do funkce ministra obrany umírněného politika.

"Je nepravděpodobné, že by byl Čang umírněný. Kdyby Kim dosadil umírněnou osobnost do funkce ministra obrany po týdnech vystupňovaného napětí, mohlo by to v KLDR vyvolat dojem, že se Severní Korea sklání před Soulem a Washingtonem," prohlásil jihokorejský analytik Čchong Song-čang.

Čangovo jmenování je již třetí změnou v čele severokorejského obranného resortu od nástupu Kim Čong-una k moci po smrti jeho otce Kim Čong-ila v prosinci 2011. Podle jihokorejského ministerstva pro sjednocení je Čangovi mezi 50 a 60 lety, zatímco Kim Kjok-sok již oslavil sedmdesátku.

"Zdá se, že Kim jmenoval někoho z nové generace, aby podpořil svou kontrolu nad armádou o síle 1,2 milionu členů," řekl jihokorejský analytik Čang Jong-sok, který spolupracuje s univerzitou v Soulu.

Zpráva o střídání na postu ministra obrany v KLDR přichází v den, kdy USA a Jižní Korea zahajují společné námořní cvičení, jehož se zúčastní i americká jaderná letadlová loď. KLDR již kritizovala účast plavidla na nukleární pohon v manévrech, které jsou podle Pchjongjangu přípravou na invazi na Sever.