Izrael schválil výstavbu 296 bytů v osadě Bejt El u Ramalláhu na západním břehu Jordánu. Oznámil to mluvčí izraelské vojenské administrativy.

Zpráva o Bejt Elu přichází krátce poté, co izraelská média a jedna nevládní organizace informovaly o tom, že premiér Benjamin Netanjahu údajně nařídil zmrazit výstavbu bytů v židovských osadách v Předjordánsku. Palestinská samospráva obvinila v reakci Izrael ze "sabotáže" amerických snah o obnovu mírového procesu.

"Izraelská vláda chce sabotovat a zmařit snahy americké administrativy o obnovu mírového procesu," řekl hlavní palestinský vyjednávač Saíb Irikát. Budoucí výstavba v Bejt Elu podle něj představuje "vzkaz adresovaný americké vládě a ránu mírovému procesu".

Irikát zároveň kritizoval nedávné incidenty u mešity Al-Aksá v Jeruzalémě, kvůli nimž izraelská policie ve středu na šest hodin zadržela a vyslýchala i jeruzalémského velkého muftího Muhammada Husajna, který je nejvyšší muslimskou autoritou na palestinských územích. "Cílem je uvrhnout region do násilí, spíše než dospět k míru a stabilitě," prohlásil Irikát.

Mluvčí armádní správy upřesnil, že chystaná výstavba bytů v Bejt Elu vyplývá z loňské dohody s osadníky, kteří se bez povolení usadili v bytech jedné ze čtvrtí této osady. Později je bez odporu opustili výměnou za slib, že pro ně bude postaveno zhruba 300 bytů.

Na zprávu už kriticky zareagovalo nevládní Hnutí za okamžitý mír, které se staví proti pokračování výstavby v židovských osadách na palestinských územích.

"Tato iniciativa dokazuje, že Netanjahu klame celý svět. Na jedné straně mu podsouvá k uvěření, že pozastavuje výstavbu v osadách, zatímco na druhé straně schvaluje zahájení velkého stavebního projektu," citovala agentura AFP představitelku hnutí Hagit Ofranovou.

Pokračuje se v započaté výstavbě

Hnutí za okamžitý mír v úterý potvrdilo, že vláda od začátku roku nezveřejnila žádné výběrové nabídky, zatímco běžně to dělá po třech měsících. O zmrazení výstavby ale podle něj nejde, protože započaté stavební práce v osadách pokračují. Netanjahu prý pouze projevil zdrženlivost, protože nechce, aby ho Američané obvinili z maření mírových rozhovorů.

Podle deníku Haarec požádal o pozastavení výstavby v březnu Netanjahua americký ministr zahraničí John Kerry, který chce připravit palestinskou a izraelskou stranu k obnově mírových rozhovorů, zablokovaných od září 2010. Netanjahu mu prý dal osm až 12 týdnů, což znamená, že nabídková řízení se nebudou projednávat do poloviny června.

"Není to drama"

Izraelská ministryně spravedlnosti Cipi Livniová, pověřená zároveň jednáním s Palestinci, den po středečním soukromém setkání s Kerrym v Římě minimalizovala dopad nové výstavby v Bejt Elu.

"Byla jsem informována ohledně oznámení o výstavbě v Bejt Elu při odchodu ze schůzky (s Kerrym), ověřila jsem si to a okamžitě jsme informovali Američany. Není na místě dělat z toho drama," řekla Livniová izraelskému vojenskému rozhlasu. "Američané to vyslechli, pochopili a nereagovali," ujistila.

Z pohledu mezinárodního společenství jsou všechny izraelské osady na palestinských územích ilegální, ať už je vláda schválila, nebo ne. Na okupovaném západním břehu Jordánu žije přes 360 000 židovských osadníků, dalších asi 200 000 v Izraelem anektované východní části Jeruzaléma.