Akciových společností, které od ledna 2014 budou muset vést elektronické záznamy o svých majitelích u centrálního depozitáře, by mohlo být kolem šesti set. Při debatě Hospodářských novin o regulaci anonymních akcií to řekla ředitelka depozitáře Helena Čacká. „Je to zatím jen náš odhad, přesná čísla nejsou,“ dodala. Týkalo by se to firem, jež se ucházejí o veřejné zakázky nebo dotace.

O tom, jak přesně bude zákaz akcií na majitele vypadat, teď rozhodnou poslanci, kteří mají na stole senátní návrh. Ten na rozdíl od dříve schváleného vládního návrhu říká, že kdo si chce sáhnout na veřejné peníze, musí mít akcie zaknihované, tedy elektronicky evidované, u centrálního depozitáře. Ostatním akciovkám by stačilo si akcie na majitele buď převést na akcie na jméno, nebo cenné papíry v listinné podobě uskladnit v bance.

Celkem je dnes v Česku kolem 13 tisíc firem, které mají takzvané anonymní akcie. Za to, že lze zcela zakrýt skutečné vlastníky společností, Česko kritizují jak protikorupční organizace, tak mezinárodní instituce jako OECD.

Odborníci na obchodní právo či boj s úplatky senátní úpravu vítají. Především proto, že na firmy, které budou registrované v depozitáři, budou dopadat i přísné mezinárodní regule proti praní špinavých peněz. Bude proto snazší nejen dohledávat jejich skutečné majitele, ale také budou pod kontrolou všechny jejich transakce a převody majetku.

Kulatý stůl Hospodářských novin a IHNED.cz na téma anonymních akcií. Podívejte se na argumenty odborníků:

Velké téma o konci anonymních akcií v Česku přinášejí úterní Hospodářské noviny.

Čtěte více v Hospodářských novinách