Ústavní soud ve čtvrtek znovu upozornil na podivnosti exekutorské praxe v Česku. Se stížností se na něj obrátil muž, který v roce 2010 dlužil výživné na dceru.

Ač otec dlužnou částku po čtyřech dnech zpoždění zaplatil, Okresní soud pro Prahu-západ přesto po dvou měsících vyhověl matčině návrhu na exekuci. A to přesto, že dluh už byl v té době dávno zaplacený.

Pověřený exekutor ale žádal od muže 7800 korun jako náklady exekuce a později 6432 korun jako náklady spojené s právním zastoupením. Podle muže ale neexistoval žádný důvod ani pro nařízení exekuce, natož pro vymáhání již uhrazené pohledávky. Proto podle něj exekutor neměl nárok na žádnou odměnu.

Ústavní soud stížnosti vyhověl. Případem se musí znovu zabývat Okresní soud pro Prahu-západ, který podle ústavních soudců porušil mužovo právo na spravedlivý proces.

Soud v minulosti opakovaně uvedl, že pokud dlužník uhradil pohledávku dobrovolně a mimo rámec exekuce, náleží exekutorovi nulová odměna. Co se týče nákladů řízení, měl by dlužník exekutorovi hradit jen účelně vynaložené a řádně prokázané náklady, které vznikly do okamžiku zaplacení dlužné částky.

Okresní soud pro Prahu-západ se nyní bude znovu zabývat mužovými námitkami proti příkazu k úhradě nákladů exekuce. Musí přitom zohlednit názor ÚS.

Jaké zkušenosti máte s exekucí? Dostali jste se díky ní ke svým penězům? Jak se k vám pracovníci exekutorských úřadů chovali? Napište nám své zkušenosti

Váš názor: na exekuce 
Vaše jméno a obec: 
Váš e-mail: