Premiér Petr Nečas označil situaci v Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR), kde se po odvolání šéfa Daniela Hermana rozpadla celá poradní vědecká rada, jako skandál.

Nečas za personálními rošádami vidí snahu sociální demokracie a komunistů dosadit do ústavu své lidi a připravit se tak na vládu po sněmovních volbách v roce 2014. "Bylo nutno ústav vyčistit a ovládnout, aby se nemohly šířit pravdivé informace," řekl Nečas po schůzce s odvolaným ředitelem Hermanem.

Předsedkyně rady Petruška Šustrová ale jakýkoliv vliv politiků odmítá. "Nikdo z členů rady nerozhoduje, pokud je mi známo, na žádnou objednávku politických stran," prohlásila Šustrová. Udivilo ji prý, kolik rozruchu odvolání ředitele vyvolalo. Rada měla výhrady k jeho práci a nynější spory podle ní politizují politici a média.

Místopředseda sociální demokracie Lubomír Zaorálek označil premiérova vyjádření za řadu nepodložených obvinění. Předseda KSČM Vojtěch Filip zase mluví o hloupých a nesmyslných argumentech.

Senátoři ČSSD navíc žádají důkazy, nebo omluvu odvolaného ředitele ÚSTR Daniela Hermana kvůli výroku o tom, že volili radní na popud komunistické strany. "Toto obvinění je zcela smyšlené a účelové a poškozuje nejen ČSSD, ale obraz celého Senátu," uvedl v prohlášení klub, jež má v horní komoře většinu.

Podle Nečase však chce ČSSD po volbách v příštím roce sice vládnout navenek menšinově, ale KSČM ji bude tiše podporovat. A její straníci za to dostanou vysoké funkce ve státní správě.

Nečas: archiv je bariérou pro kádry KSČM

Nebudou to ale prý známí politici a současní poslanci typu Vojtěcha Filipa, nýbrž "střední kádry". "Vidíme je už dnes na krajské úrovni, kde spolu s ČSSD vládnou. Tedy bývalí pohraničníci, politruci, zuřiví marxisté," řekl Nečas.

Vědci, kteří odešli

Michael Kraus - předseda rady - politolog

Daniel Vaněk - místopředseda rady

Stanislav Balík - politolog

PhDr. Ladislav Bukovszky - historik

Łukasz Kamiński - šéf Ústavu národní paměti ve Varšavě

Jan Kmenta - profesor michigenské univerzity

Mark Kramer - historik

Igor Lukeš - historik

Jan Stříbrný - historik

Alena Šimánková - Národní archiv

Miloslav Vlk - kardinál

Rudolf Zahradník - chemik

Jan Kuklík - historik

Michal Lukeš - historik

Slavomír Michálek - historik

Zdroj: ČTK

I proto prý komunisté potřebují ovládnout ÚSTR, zejména pak Archiv bezpečnostních složek (ABS). Obsahuje totiž třaskavé informace pro potenciální vysoké úředníky, kteří se mají ve státní správě vyšplhat nahoru. Podle Nečase je archiv velkou bariérou.

V archivu jsou například materiály první správy komunistické rozvědky a vojenské kontrarozvědky. Archiv dokumenty digitalizuje.

Konec celé vědecké rady

Nečase znepokojuje, že na protest proti odvolání ředitele Daniela Hermana a vývoji v ústavu rezignovalo všech 15 členů poradní vědecké rady ústavu. Odchází také Hermanův první náměstek Eduard Stehlík, s novou ředitelkou Pavlou Foglovou se nedohodl na spolupráci.

V ÚSTR končí mimo jiné proto, že nesouhlasí se zvažovaným odvoláním ředitelky ABS Zlatuše Kukánové. Na její místo má nastoupit Světlana Ptáčníková, která už z ABS má zkušenosti a o funkci ředitelky dřív usilovala.

Odvolání Kukánové, která se postavila za sesazeného Hermana, musí nejdříve projednat hlavní rada ÚSTR. Ta odvolala minulou středu Hermana, nahradila ho Foglovou. Nejen kvůli archivu a stavu digitalizace archiválií komunistických složek členové hlavní rady ústavu Hermana radní kritizoval.

"Odchod pana Stehlíka mě hodně mrzí," sdělila Foglová prostřednictvím svého mluvčího. "Je to respektovaná osobnost a počítala jsem s ním. Jenomže nechtěl zůstat ani ve funkci náměstka, ani nechtěl přijmout jiné adekvátní - ředitelské - místo," uvedla.

"K odborným bodům mé koncepce sice neměl zásadní námitky, ale nesouhlasí třeba s tím, že by měla být odvolána ředitelka Archivu bezpečnostních složek, přestože si váží odborných kvalit paní Ptáčníkové, která by měla nastoupit na její místo," dodala.

Stehlík: Kdepak dohoda, ale výpověď

"Byla mi doručena výpověď, žádné, že jsem se rozhodl nepokračovat. Ředitelka (Foglová) mi nabídla další spolupráci, já jí na to řekl, že podmínka z mé strany je, že nebude jako prozatímní ředitelka dělat nezvratné personální změny. Následně jsem ihned dostal výpověď," řekl serveru iDnes.cz Stehlík. Jeho nástupce není znám, do ÚSTR by se mohl vrátit bývalý přechodný ředitel Zdeněk Hazdra.

Hermana rada ústavu odvolala kvůli nespokojenosti s prací. Herman považuje odvolání za politické motivované. Jeho nástupkyně Foglová poté avizovala menší personální změny.

"Daniel Herman je čestný člověk, který vykonal pro ÚSTR v krátké době veliký kus práce. Je škoda, že ho teď - místo poděkováni, které by si zasloužil - vyhnali pomoci lži a v důsledku konspirace," uvedl v dopise ke svému odchodu z vědecké rady profesor Bostonské univerzity Igor Lukeš.

Kritici prý překazili slibný projekt

Dodal, že kritikové Hermana překazili slibně se rozvíjející projekt. Je mu líto, že se Hermana podařilo vystrnadit pomocí takových pseudoargumentů, jako že v ústavu "nejsou splňovány základní standardy vědecké práce".

Podotkl, že pod Hermanovým vedením ústav vydal důležité monografie a jeho úspěchy v internacionalizaci ústavu z ÚSTR udělaly v očích zahraničních odborníků respektovanou instituci.

Vědecká rada je odborný poradní orgán pro výzkum, členy na návrh ředitele ÚSTR schvaluje hlavní rada instituce. Členové vědecké rady se například vyjadřují k výroční zprávě a ročním plánům badatelské a ediční činnosti. Funkce člena vědecké rady je na rozdíl od člena hlavní rady neplacená.

ÚSTR byl zřízen zákonem s cílem zkoumat dobu nesvobody - nacismu a komunismu. Od jeho vzniku provázejí činnost instituce rozepře. Hlavní radu volí Senát, v němž má nyní převahu opozice.


 

Vývoj událostí kolem ÚSTR

5. prosince 2012 - Senát, ve kterém má většinu ČSSD, zvolil tři nové členy rady ÚSTR, mezi nimi politologa Lukáše Jelínka, blízkého sociální demokracii nebo antropologa Michala Uhla.

3. ledna 2013 - Rada zasedla poprvé v novém složení, předsedkyní zvolila Petrušku Šustrovou a jejím zástupcem Jelínka. Dosavadní šéfka rady a předsedkyně Konfederace politických vězňů (KPV) Naděžda Kavalírová pozici neobhájila.

20. března 2013 - Senát do rady zvolil pouze historika Jana Bureše z ČSSD, neprošel bývalý člen ODS Jiří Liška. Rada tak zůstala jen v šesti členech ze předpokládaných sedmi.

21. března 2013 - Premiér Petr Nečas (ODS) prohlásil, že má "důvodnou obavu", že paralyzace ÚSTR ještě před volbami je podmínkou, kterou si dala komunistická strana před případnou povolební spoluprací s ČSSD.

22. března 2013 - Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a místopředseda Lubomír Zaorálek prohlásili, že jejich strana má zájem, aby byl ÚSTR funkční a respektovanou vědeckou institucí. Politické grémium ČSSD odmítlo spekulace premiéra Nečase, že sociální demokracie má v úmyslu ústav omezit či zrušit.

26. března 2013 - Rada jednala o situaci v ÚSTR, její předsedkyně Petruška Šustrová řekla, že odvoláním ředitele Daniela Hermana se nezabývali, do budoucna to ale nevyloučila. O tom, že by ústavu Hermanův konec prospěl, v médiích otevřeně hovořili členové rady Jelínek a Uhl.

5. dubna 2013 - Konfederace politických vězňů podpořila ředitele Hermana a konstatovala, že nové složení rady ústavu znesnadňuje jeho práci a plnění zákona o účastnících odboje a odporu proti komunismu.

10. dubna 2013 - Rada ÚSTR odvolala z funkce ředitele Hermana a na jeho místo zvolila Pavlu Foglovou, která působila jako šéfka Českého centra ve Varšavě v Polsku.

- Premiér Nečas prohlásil, že výrazné personální změny ve vedení ústavu jsou odsouzeníhodné a špatné a instituci mohou změnit v ústav marxismu-leninismu. Po Hermanově odvolání pak dodal, že tento krok považuje za politické rozhodnutí přijaté ruku v ruce vedením ČSSD a komunisty kvůli přístupu k archivům komunistické StB. ČSSD uvedla, že odmítá zatahování ústavu do politického boje.

11. dubna 2013 - Šéfka ÚSTR Foglová řekla, že předpokládá personální změny v nejvyšším vedení instituce. Z vědecké rady ústavu odešla více než třetina z jejích 15 členů.

- Senátor ČSSD Jiří Dienstbier označil kritiku Hermanova odvolání zejména ze strany ODS za "pravicový bolševismus". Místopředseda sociální demokracie Zaorálek pak odmítl, že by se ČSSD dohodla s KSČM na výměně šéfa ústavu.

12. dubna 2013 - Nad způsobem Hermanova odvolání se pozastavil i pražský arcibiskup Dominik Duka, který také kritizoval místopředsedu ČSSD Lubomíra Zaorálka za jeho výroky.

- Z vědecké rady ÚSTR odešli další členové, zbyla jich méně než polovina.

13. dubna 2013 - Šéf ČSSD Sobotka prohlásil, že ODS se "hysterickou debatou" okolo změn ve vedení ÚSTR jen snaží zastřít, že ve vládě nesplnila své sliby voličům.

15. dubna 2013 - Vědecká rada ÚSTR se rozpadla, odešli nebo oznámili svůj odchod z ní i zbylí členové. Z ústavu odchází také první náměstek ředitele Eduard Stehlík, mimo jiné proto, že nesouhlasí se zvažovaným odvoláním ředitelky Archivu bezpečnostních složek (ABS) Zlatuše Kukánové.

- Premiér Nečas se sešel s Hermanem. Po setkání zopakoval, že v celé kauze jde o ovládnutí ABS a o to, aby informace z něj neohrozily budoucí vládní spolupráci ČSSD a KSČM.