Zhuo’er Xu studuje bakalářský program Politologie, Psychologie a Sociologie na Cambridgeské univerzitě. Loni v létě odjela do Spojených států, kde se zúčastnila letní školy na Harvardu. Místo odpočinku a prázdnin si tak přidala sedm týdnů přednášek, úkolů a projektů. Aby se více naučila, rozhodla se navíc přihlásit na Graduate program, který je většinou zamýšlený pro ty, kteří již bakalářský titul mají. Sama ale říká, že přes velké požadavky to byl jeden z jejích nejlepších zážitků a rozhodně nelituje. V rozhovoru pro TST hovoří o svých zážitcích z letní školy, o tipech pro studenty, i o svých budoucích plánech.

Jak tě vůbec napadlo přihlásit se na letní školu na Harvard?

Po střední škole jsem si dala rok volna, ve kterém jsem pracovala pro Národní univerzitu Singapuru, v kanceláři mezinárodních vztahů. Pracovala jsem se vzdělávacím týmem, který se zabýval výměnnými programy, letními školami nebo zahraničními stážemi. Tam jsem se dověděla o různých možnostech, včetně letní školy na Harvardu, což je jeden z nejstarších programů svého druhu s velice dobrou tradicí.

Můžeš si vybírat mezi určenými předměty nebo se přihlásíš na nějaký všeobecný program?

Já jsem měla svobodu rozhodnout se mezi různými předměty. Vybrala jsem si program Management se specializací na korporátní finance a korporátní strategie.

Když ses tedy rozhodla, na jakou školu a program se přihlásíš, jak nakonec vypadal samotný přihlašovací proces?

Jediné, co bylo na přihlašovacím procesu trochu komplikovanější, byla víza, o která jsem musela žádat, protože mám singapurské občanství. Nehlásila jsem se ani o ubytování na kampusu univerzity, což mi proces trochu usnadnilo. Ubytování na kampusu bych doporučila jen těm, kdo si chtějí opravdu vyzkoušet pravý univerzitní život a poznat se s mezinárodními studenty. Pokud není vaším mateřským jazykem angličtina, musíte navíc projít jazykovými testy, o kterých nicméně nevím, jak jsou těžké. Na některé kurzy musíte absolvovat vstupní testy, ale ty jsou podle mých zkušeností docela jednoduché. Jinak se jedná pouze o písemnou přihlášku.

Jak je podle tebe těžké dostat na letní škole místo?

Myslím, že to moc těžké není. Já se hlásila na Graduate kurz, ale na Undegraduate kurzy to je podle mě ještě lehčí.

Když ses hlásila na Graduate kurz, který je většinou pro absolventy bakalářských oborů, byla jsi také mladší než ostatní?

Ano, byla jsem jednou z nejmladších lidí v mém kurzu. Není moc časté, že by se lidé, kteří ještě nemají vysokoškolský diplom, hlásili na Graduate kurzy. Je to podle mě ale docela dobrý nápad, protože vás ten kurz jednak víc naučí, jednak je to větší výzva, no a jednak vám to více stojí za ty peníze.

Říkáš víc naučí. Jak je studium na letní škole náročné?

Já jsem měla tři hodiny přednášek denně, čtyři dny v týdnu, což je docela paradoxně víc, než kolik přednášek máme v Cambridge. Pro předmět Korporátní finance jsem také měla úkoly na každý týden, které byly známkované. V předmětu Korporátní strategie jsem měla dva známkované projekty, na kterých jsme pracovali ve dvojicích.

Na konci sedmitýdenního kurzu jsme měli písemnou zkoušku z obou předmětů, což bylo asi padesát procent výsledné známky.

Jak vypadaly projekty, které jsi dělala pro předmět Korporátní strategie?

V projektech jsme měli analyzovat různé značky, my jsme si s partnerem vybrali firmy LEGO a Gucci. Víceméně se jednalo o analýzu jejich strategií a vůbec fungování společnosti.

Výsledná známka se tedy skládala z úkolů, projektů a závěrečných testů?

V předmětu Korporátní strategie byla ještě čtvrtina známky aktivita při hodinách. Tam jsem se pak musela hodně ptát a odpovídat správně na otázky, protože i to se mi nakonec započítávalo.

Řekla bys, že studium bylo náročnější, než přes rok v Cambridge?

Řekla bych, že co se týče množství práce, tak ano. Já jsem to ale nebrala zas tak vážně, protože jsem si také chtěla procestovat okolí a další státy. Po škole jsem proto vždycky jela někam na výlet a každý víkend jsem se jela podívat do nějakého jiného státu. Nakonec jsem ale musela párkrát pracovat celou noc.

Uvítala bys některé výukové metody i v Cambridge? Jak bys ty dva systémy vůbec v tomto ohledu porovnala?

Upřednostnila bych, kdybychom v Cambridge také byli známkovaní v průběhu roku, nejen na konci. Když známka závisí pouze na závěrečných zkouškách, je to o hodně větší stres. Systém letní školy je také interaktivnější, protože vás hodnotí i na základě aktivity v hodinách. Zároveň mi přišlo, že bylo o hodně lehčí dostat dobrou známku, než v Cambridge. Na letní škole je docela jednoduché dostat například 97%, to je v Cambridge docela nepředstavitelný výsledek, alespoň v mém oboru.

Co dostaneš na konci letní školy, pokud tedy projdeš? Jedná se o nějaký diplom nebo certifikát?

Na konci člověk obdrží certifikát, navíc pro většinu studentů jde o kredity, které si pak mohou převést na svoji školu. To Cambridge ale bohužel neumožňuje, takže moje motivace byla pouze zkušenost, ale určitě to stálo za to.

Řekla bys, že tě letní škola na Harvardu motivovala studovat byznys i v budoucnosti?

Určitě ano. Chtěla jsem studovat byznys i předtím, ale letní škola mi navíc potvrdila, že mě to opravdu zajímá, a že na to mám snad i schopnosti. Ještě ale nevím, kde přesně bych ho chtěla v budoucnu studovat, to bude všechno záležet na tom, kam bude chtít můj partner, kde budou dobrá zaměstnání, nebo kdy budu zakládat rodinu.