Čína má už pět obětí nové formy ptačí chřipky. Celkem země registruje již 14 případů nákazy virem H7N9. V oblasti Šanghaje začalo vybíjení místní drůbeže, která může být jedním z původců infekce. Informovaly o tom čínské sdělovací prostředky.

Nejnověji podlehl nákaze podle čínské televize CCTV v provincii Ťiang-su na východě země 48letý muž, který se živil převážením kuřat a kachen. Předtím zemřel koncem března ve východočínském městě Chang-čou 38letý kuchař.

Dva lidi již v únoru a březnu virus H7N9 připravil o život v čínské finanční metropoli Šanghaji, odkud je hlášena minimálně jedna další oběť, jejíž totožnost nebyla zatím prozrazena. V Šanghaji bylo zaregistrováno také šest ze 14 nakažených osob.

Právě v oblasti Šanghaje také proto úřady v pátek podle agentury Nová Čína zahájily vybíjení drůbeže. Ta bude dle všeho zdrojem nákazy v oblasti poté, co hygienici našli stopy viru H7N9 u holoubat prodávaných v místní tržnici.

Celkem veterináři usmrtili 20 536 ptáků - hus, kachen, kuřat a holubů. Kromě toho proběhla i dezinfekce celé tržnice a odstraněny byly klece, krmivo a exkrementy. Prodejci drůbeže dostanou od vlády odškodnění.

Není zatím známo, že by nová forma ptačí chřipky byla přenosná z člověka na člověka. Proto ani Světová zdravotnická organizace (WHO) zatím nevyhlásila varování před hrozbou pandemie.

Další pacienti jsou v kritickém stavu hospitalizováni v Nankingu. Zpočátku trpěli horečkou, kašlem a dalšími příznaky chřipky. Postupně se jejich stav zhoršoval, takže byli převezeni na jednotky intenzivní péče.

Virus H7N9 začíná vyvolávat vážné obavy, aby se nezačal chovat jako jeho známější příbuzný, H5N1, který v roce 2003 začal decimovat drůbež v Asii a usmrtil ve světě 360 lidí, většinou po tom, co přišli do přímého kontaktu s infikovanými ptáky.