Poslanci v pátek hodinu po poledni vyzvali vládu, aby pozastavila vydávání sKaret a upravila návrh na jejich vydávání tak, aby nefungovaly jako identifikační doklad. Návrh usnesení Kateřiny Klasnové (VV) prošel sněmovnou o jediný hlas.

Vůle sněmovny ale pro vládu nic neznamená.

Už během hlasování ministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek své stranické kolegyni ministryni práce a sociálních věcí Ludmile Müllerové řekl, že se nic nemění.

„Usnesení sněmovny sice vládě něco říkají, ale závazná pro ni nejsou,“ potvrdil serveru IHNED.cz šéf poslaneckého klubu ODS a ústavního výboru Marek Benda.

Ministryně Müllerová už několik měsíců čelí kritice za fungování sKaret, které si musí vyzvedávat lidé pobírající sociální dávky i zdravotně postižení. Poslanci tvrdí, že lidé karty nepotřebují a ministerstvo jen "nahání" klienty soukromé České spořitelně. Ta podle uzavřené dohody s ministerstvem sKarty vydává a zároveň k nim zřizuje technický účet.

Pokud ministerstvo projekt zruší, může spořitelna žádat kompenzaci nákladů. Ty údajně překročily 300 milionů korun.

ČSSD chce karty využít v kampani

„Neumím odpovědět, zda a jaké bude Česká spořitelna žádat kompenzace v souvislosti s sKartou, ve čtvrtek mi bylo řečeno, že čeká až na výsledek legislativního procesu. Do té doby bude karty dál vydávat a vyplácet lidem dávky na účet,“ uvedla ve sněmovně Müllerová.

Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka vládě doporučil projekt zcela zrušit. „Pokud se to nestane, budou sKarty tématem volební kampaně, a pokud sociální demokracie vyhraje, pak je okamžitě zruší,“ řekl.

S usnesením sněmovny souhlasí i vládní strana LIDEM. „Chceme prověřit funkčnost sKaret, která se značně odchýlila od původního záměru,“ uvedla místopředsedkyně Dagmar Navrátilová.

Výhrady vůči kartě má i Lenka Kohoutová z ODS.

Přehled sKaret v čase:

7. listopadu 2011 - Sněmovna hlasy koalice potvrdila dvě předlohy vládní sociální reformy, které vetoval Senát. Novely obsahují změny v systému sociálních dávek (mimo jiné zavedení sociální karty) a zpřísnění pravidel pro výplatu podpory v nezaměstnanosti.

12. prosince 2011 - Antimonopolní úřad dovolil MPSV pokračovat v přípravě sociálních karet (sKaret), na něž bude stát vyplácet všechny sociální dávky, příspěvky a podpory.

14. ledna 2012 - MPSV podepsalo smlouvu na sKarty s Českou spořitelnou, která v říjnu 2011 zvítězila v tendru. Smlouvu s ní na 12 let podepsal tehdejší Drábkův náměstek Vladimír Šiška, kterého policie loni v říjnu obvinila z podplácení při jedné ze zakázek.

28. června 2012 - Úřady práce začaly zkušebně vydávat nové sociální karty. Do poloviny července chtěly otestovat, jak nový způsob vyplácení pomoci od státu funguje.

11. července 2012 - Národní rada osob se zdravotním postižením (NRZP) znovu neuspěla se žádostí, aby soud zastavil vydávání nových sociálních karet. Posléze vyzvala Drábka, aby projekt pozastavil, než o kartách rozhodne antimonopolní úřad.

29. srpna 2012 - Centrální úřad práce skončil s testováním nových sociálních karet a přikročil ke spuštění systému.

3. října 2012 - Drábek v souvislost s obviněním náměstka Šišky oznámil, že koncem října odejde z vlády. Ministr, jehož v listopadu nahradila Ludmila Müllerová, byl terčem kritiky i kvůli sKartám.

20. listopadu 2012 - Ombudsman Pavel Varvařovský řekl, že lidé pobírající dávky nejsou povinni převzít k jejich vyplácení sKartu. Dokud ji nepřevezmou, stát jim musí vyplácet dávky dosavadním způsobem, tedy převodem na účet nebo složenkou.

7. prosince 2012 - Premiér Petr Nečas (ODS) představil dohodu státu s Českou spořitelnou. Podle ní budou sKarty sloužit jako průkazky pro příjemce dávek, příspěvků a podpor. K placení či vybírání peněz od státu z bankomatů je lidé budou moci používat jen dobrovolně.

14. prosince 2012 - Opoziční ČSSD zveřejnila právní analýzu, podle níž je smlouva MPSV a České spořitelny neplatná.

28. prosince 2012 - Senátoři schválili beze změny vládní novelu, která umožní od ledna 2013 vyplácet podpory v nezaměstnanosti a pěstounské dávky i těm příjemcům, kteří nevlastní sKartu. Prezident Václav Klaus novelu podepsal 30. prosince.

6. března 2013 - Česká spořitelna uvedla, že její účast na projektu sKaret ztrácí smysl, a to kvůli změnám, se kterými přišlo MPSV. Podle nich by banka účet k sKartě otevřela jen tomu, kdo by chtěl kartu používat k placení či vybírání peněz z bankomatu. Dosud ho příjemci dávek museli mít automaticky.

13. března 2013 - Vláda projednávala projekt sKaret, ministryně slíbila