Podmínky ve vazebních věznicích se změní, přestože vláda ve středu odmítla návrh zákona poslance Davida Ratha, který úpravy prosazuje. Politik, který tráví ve vazbě kvůli přijetí sedmimilionového úplatku už desátý měsíc, požaduje například častější sprchování, lepší jídlo, přístup k internetu, zajištění práce nebo výměnu vazební věznice za elektronický náramek.

Fakt, že v budoucnu bude část obviněných hlídat elektronika, připouští i náměstek ministra spravedlnosti Daniel Volák.

Jak ministerstvo vnímá návrh poslance Ratha na změny ve vazbě?

Byť ministerstvo k návrhu Davida Ratha zaujalo negativní stanovisko, deset až dvacet procent je využitelných a některé jsou už obsaženy v koncepcích ministerstva. Jsou tam momenty, které jsou rozumné, jsou racionální, jako celek je ale třeba návrh odmítnout, protože pak by se z výkonu vazby stal "pionýrský tábor", a to nelze připustit.

Co je podle vás přijatelné?

Některé věci - i co se týká větší hygieny - jsou využitelné, ale ne zase v takovém rozsahu, jak pan poslanec navrhuje (5x denně - pozn. red.). Například se zavedením elektronického monitoringu do vazebního řízení ale v budoucnosti počítáme, nikoliv však rozsahu, jak předpokládá pan poslanec, ale v rozsahu, který je standardní pro domácí vězení, to znamená plný monitoring, nevzdálení se z místa.

Kdy tedy čekáte, že by obviněné mohla "hlídat" elektronika?

V minulém roce jsme měli od července do listopadu experiment elektronického monitoringu pro domácí vězení u pravomocně odsouzených osob. Experiment dopadl dobře, byl úspěšný, na základě toho ministerstvo připravuje vyhlášení otevřeného řízení elektronického monitoringu pro odsouzené do celé České republiky.

Odhad je takový, že někdy v letních měsících by mohlo být výběrové řízení dokončeno a potom bude monitoring plošně zaváděn do praxe. Určitě bych tomu nechal půl roku až rok, abychom to vyzkoušeli v ostré praxi u odsouzených a teprve po tom roce bych viděl připravit novelu trestního řádu a vstoupit do vazebního řízení. Určitě bych se neukvapoval a nezaváděl to teď.

Co říkáte návrhu, že vězeňská služba by měla obviněným ve vazbě, pokud si to přejí, zajistit práci?

Uložit povinnost vězeňské službě, aby obviněným dodávala nebo zajistila práci, je v současných podmínkách nesplnitelné.  Jsou regiony, kde existuje více než desetiprocentní nezaměstnanost a nelze spravedlivě po vězeňské službě požadovat, aby zajistila práci pro všechny. Upozorňuji i na to, že ne všichni obvinění pracovat chtějí.

Ten návrh předpokládá zajištění práce jen u těch, kteří si to přejí...

A to je velmi jednostranné. Buď by to musela být obecná povinnost, které by se museli všichni podrobit, anebo na vyžádání, na přání, ale pak musí i vězeňská služba mít možnost říct: Bohužel vám nemáme, co nabídnout. Ministerstvo i vězeňská služba se snaží zajistit práci pro všechny odsouzené osoby, je tady mnoho projektů. Teď jednáme s ministerstvem dopravy o výrobě registračních značek, snažíme se neustále rozšiřovat možnosti zaměstnávání.

Poslanec Rath zároveň chce, aby obviněné ženy, tak jako v případě žen odsouzených, měly možnost být ve vazbě i se svými nezletilými dětmi. Půjdou úpravy vazebních podmínek i tímto směrem?

Na to jsou bohužel negativní názory odborníků. Něco jiného je, když máme specializovaná oddělení pro odsouzené matky s malými dětmi ve věznici Světlá nad Sázavou, kde to věznici v žádném případě nepřipomíná. Je to v bývalém areálu školy v přírodě, takže to na matky, ani děti nepůsobí depresivně.

Ve vazební věznici v České republice to podobně fungovat nemůže, to by byl dvojnásobný trest pro dítě i pro tu matku. Psychologové říkají, že je naprosto nevhodné malé děti zavírat do vazby za ty tlusté, těžké, dvousetkilové katry.

A jak se díváte na takzvané služby za úplatu? Objednání jiného jídla, než je vězeňská strava, využívání vlastního oblečení, možnost zaplacení si vlastní televize či připojení k internetu...

Mnoho z těch věcí už je možné si zaplatit dnes. Vazebně stíhaný obviněný si může například připlatit a objednat si stravu, kterou jedí příslušníci a zaměstnanci věznice. Takže jak říkám, my zaujímáme negativní postoj k návrhu jako celku, ale víme, že některé prvky pana poslance jsou využitelné v jiném rozsahu a režimu, takže to nesmetáme rovnou pod stůl.