Při údajném chemickém útoku na severu Sýrie zahynulo podle různých zdrojů 16 až 26 lidí. Z raketového útoku se obviňují vláda a opozice, jejich tvrzení ale nelze vzhledem k restrikcím nezávislého a zahraničního tisku v Sýrii ověřit.

Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) uvedla, že nemá k dispozici nezávislé potvrzení o použití chemické zbraně v Sýrii. Také nejmenovaný americký činitel podle agentury AP řekl, že nejsou důkazy o tom, že by povstalci nebo režim prezidenta Bašára Asada použili chemické zbraně.

Londýn upozornil, že svět musí v případě potvrzení na použití chemické zbraně v syrském konfliktu reagovat a změnit svůj dosavadní přístup k Sýrii. Rusko přijalo verzi Damašku a připsalo útok s použitím chemické munice rebelům.

Syrský ministr informací Umrán Zuhbí řekl, že opozice použila raketu s chemickou hlavicí v provincii Halab, a hovořil o 16 mrtvých a 86 raněných. Opozice tvrdí, že útok byl proveden raketou dlouhého doletu, která nesla chemickou látku. Šestnáct vojáků prý zemřelo na místě, deset lidí pak po převozu do nemocnice.

Velení Syrské svobodné armády (FSA) sdělilo, že útok raketou dlouhého doletu provedla armáda. "Ráno jsme slyšeli zprávu o armádním útoku na Chán al-Asal. Myslíme si, že použili raketu Scud s chemickou látkou. A najednou jsme zjistili, že vláda ten útok připsala nám. Nemáme ani tyto rakety, ani chemické zbraně," řekl jeden z velitelů povstalecké armády Kásim Saadaddín.

Svědci citovaní agenturou Reuters tvrdí, že oběti se udusily a že na místě byl cítit chlor. Ranění byli rozvezeni do čtyř nemocnic v Halabu a všichni měli dýchací potíže. "Lidé umírali na ulicích i v domech. Viděl jsem hlavně ženy a děti," řekl jeden ze svědků, který viděl postižené v univerzitní nemocnici v Halabu.

Zuhbí prohlásil, že morální a politickou odpovědnost za tento útok nesou Katar a Turecko, protože opoziční bojovníky podporují. Turecká vláda nicméně v reakci sdělila, že jde o nepodložené obvinění. Zuhbí hovořil o nebezpečném stupňování konfliktu. Řekl také, že to považuje za první projev dočasné opoziční vlády.

Británie: Svět bude muset reagovat

Mluvčí britského ministerstva zahraničí prohlásila, že prokáže-li se, že byla použita chemická zbraň, bude svět nucen reagovat a změnit svůj dosavadní přístup k Sýrii. Zuhbí k tomu v televizi řekl, že syrská armáda nikdy nepoužije zbraně zakázané mezinárodním zákonem. "Velení armády to řeklo v minulosti a opakuje to i nyní. Nikdy nepoužijeme chemické zbraně z morálních, humanitárních a politických důvodů," sdělil.

Podle opozičních zdrojů je po nedávných bojích většina Chán al-Asalu v rukou povstalců, a to včetně tamní vojenské akademie. V oblasti se prý bojovalo raketami typu země-země a po těchto útocích se mezi civilisty objevilo několik případů otravy. Mediální středisko ve městě Halab tvrdí, že případy souvisí zřejmě s útoky armády, která použila látku, kterou středisko označuje za "jedovatý plyn".

USA: Nemáme důkazy

Bílý dům  tvrzení, že v Sýrii někdo použil chemické zbraně zatím pečlivě zkoumá. Washington ale nemá důkaz, který by potvrzoval obvinění, že syrská opozice použila chemické zbraně, řekl mluvčí Bílého domu Jay Carney.

"Pečlivě a důkladně posuzujeme každou podobnou příchozí informaci. Jedná se o věc, která nás hodně znepokojuje, jak dal již prezident (Barack Obama) dříve jasně najevo," řekl mluvčí Bílého domu. Je přitom velmi skeptický vůči všem prohlášením syrského režimu. Připomněl, že Washington loni varoval Damašek, že použití chemických zbraní jeho armádou by bylo pro USA nepřijatelné.

Syrský arzenál chemických zbraní vyvolává znepokojení po celou dobu dvouletého konfliktu. Západní státy i Rusko ale dosud tvrdily, že všechny sklady těchto zbraní má pod kontrolou vláda. Izrael se dal slyšet, že pokud Damašek chemické zbraně použije, vloží se v tom případě do konfliktu také Izrael. Panují obavy, že by se chemikálie mohly dostat do rukou nejen opozice, ale také radikálních skupin.

Spojené státy znovu obvinily Irák, že ignoruje přelety íránských letadel nad svým územím. Podle Washingtonu mohou být na palubách zbraně určené vládě v Damašku. USA vznesly podobnou námitku již loni a Iráčané tehdy dvě íránská letadla přinutili přistát a prohledali je. Nic podezřelého na palubě nenašli.

Írán je vedle Ruska a Číny hlavní oporou syrské vlády. Nejmenovaný vysoký americký představitel podle agentury AFP řekl, že Íránci vyzbrojují Sýrii. USA podle něj v Bagdádu velmi důrazně protestovaly a doporučily, aby Iráčané prováděli namátkové kontroly íránských letadel.