Venezuelská opozice má svého kandidáta pro prezidentské volby, které by po úterním úmrtí prezidenta Huga Cháveze měly následovat do 30 dnů. Stane se jím Henrique Capriles, který nevelkým rozdílem prohrál s Chávezem ve druhém kole voleb loni v říjnu. Agentuře Reuters to sdělily nejmenované opoziční zdroje. Oficiálně však protichávezovská opozice hodlá jméno kandidáta oznámit až po pátečním Chávezově pohřbu.

Zdroje Reuters potvrdily, že se na Caprilesovi jednomyslně shodly všechny strany sdružené v široké volební koalici. Capriles byl Chávezovým sokem již ve druhém kole říjnových prezidentských voleb a dosáhl nejlepšího výsledku za dlouhá léta: na masami oblíbeného vůdce ztratil pouhých deset procent. Opoziční představitelé jej proto podle agentury EFE označili za "nejsilnějšího muže" koalice a za "první možnost" pro nadcházející volby.

Veřejně však nechtějí žádné jméno potvrdit, dokud nebude zemřelý prezident pohřben.

Čtyřicetiletý Capriles, guvernér státu Miranda, se ve volbách zřejmě utká s dosavadním viceprezidentem Nicolásem Madurem, kterého Chávez ještě před smrtí označil za svého nástupce. Právě padesátiletý Maduro, bývalý řidič a odborový předák povede Venezuelu až do voleb, ve kterých je podle posledních průzkumů favoritem. Chávezova vůle byla v tomto případě silnější než ústava, která přisuzuje roli dočasného nástupce zemřelého prezidenta předsedovi parlamentu.

Ani Capriles ale není na venezuelské politické scéně žádným nováčkem. V šestadvaceti letech se stal nejmladším členem parlamentu, později působil jako viceprezident národní komory poslanců, osm let byl starostou Caracasu a v roce 2008 se stal guvernérem druhého nejlidnatějšího státu Miranda. V roce 2004 byl krátce vězněn za své působení ve skupině odpůrců prezidenta Cháveze.

Je potomkem jedné z nejbohatších podnikatelských rodin v zemi. Je katolíkem, který s sebou během své kampaně často nosí sošku Panny Marie.

Maduro může těžit ze smutku, Capriles z podpory ze zahraničí

Maduro může v nadcházející volební kampani těžit ze smutku Venezuelanů po smrti prezidenta. Není také vyloučené, že se bude snažit vyostřit vztahy s USA, neboť už před Chávezovou smrtí nařkl "imperialisty", že Cháveze nakazili rakovinou, a vyhostil ze země dva americké diplomaty za údajnou spolupráci s opozicí.

 

Vítězství Caprilese, který si pro Venezuelu představuje spíše brazilský středolevý politický model, by podle Reuters potěšilo zahraniční investory. Ti se zatím obávají politické nejistoty ve Venezuele, která je významným exportérem ropy, a omezují investice.

Dosud poslední zveřejněný průzkum, který proběhl ještě před oznámením Chávezova úmrtí, dával ve voličských preferencích pohodlný náskok Madurovi. Capriles však prohlásil, že agenturu provádějící průzkum ovládá vláda.

Chávez zemřel v úterý ve vojenské nemocnici v Caracasu. Měl za sebou čtyři operace rakoviny za půldruhého roku a jeho zdravotní stav byl již od prosince předmětem spekulací. Vyvrcholením pooperačních komplikací byla vážná infekce dýchacích cest. Podle velitele ochranky byl však bezprostřední příčinou jeho smrti infarkt.