Ministerstvo práce a sociálních věcí zneužilo za exministra Jaromíra Drábka (TOP 09) a jeho bývalého náměstka Vladimíra Šišky evropské dotační fondy. Tvrdí to zástupci politické strany KDU-ČSL, kteří kvůli tomu podali trestní oznámení.

Podle stranického místopředsedy Jana Bartoška došlo k porušení zákona při financování dvoumiliardového tendru na IT služby, jehož součástí byl i systém na výplatu sociálních dávek. Drábek už v minulosti uvedl, že EU se bude na projektu spolupodílet zhruba jednou miliardou korun.

Po trestním oznámení lidovců však zesílilo podezření, na které už v pondělí upozornil server IHNED.cz: Česko kvůli pochybné zakázce může o stovky evropských milionů korun snadno přijít.

Proti pravidlům z Bruselu

Minulý týden totiž antimonopolní úřad řekl, že Drábek při vypsání zakázky porušil zákon, když se rozhodl nevyhlásit otevřenou soutěž a vybral dodavatele rovnou bez výběrového řízení. To jde přímo proti bruselským pravidlům.

„Myslíme si, že došlo ke zneužití evropských fondů, evropských peněz. Rozhodli jsme se k podání trestního oznámení na neznámého pachatele,“ uvedl místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek.

Oznámení se týká trestných činů podvodu, zneužití pravomoci úřední osoby či poškození zájmů Evropské unie.
Ministerstvo práce odmítá krok lidovců komentovat.

„Je vždy pouze na uvážení konkrétní politické strany, co se rozhodne učinit. A ministerstvu práce a sociálních věcí nepřísluší komentovat kroky politiků,“ uvedla Štěpánka Filipová, mluvčí resortu, který po Jaromíru Drábkovi vede jeho stranická kolegyně Ludmila Müllerová.

Mafiánský nápad

Podle Bartoška si resort práce pod vedením Jaromíra Drábka sám vyhlásil výzvu k podávání projektů a žádostí o evropské peníze, napsal si projekt, schválil si ho a bude si i vyplácet peníze. „Sám si naplánovat, jaké množství peněz za co utratím - připadá mi to geniální mafiánský nápad,“ řekl lidovecký místopředseda.

Nový počítačový systém k vyplácení dávek používají úřady práce od loňského roku. Ministerstvo dodavatele nevybíralo v tendru, připojilo se jen k rámcové smlouvě ministerstva vnitra se společností Fujitsu Technology Solutions.

Antimonopolní úřad proto obě ministerstva za porušení zákona o veřejných zakázkách potrestal půlmilionovou pokutou. Zakázal i používání programů pro vyplácení dávek, a to pět měsíců poté, co rozhodnutí začne být pravomocné.

Škoda za téměř miliardu

Obvinění v kauze MPSV

MPSV

Vladimír Šiška, tehdejší 1. náměstek ministra
René Piták, 1. ředitel odboru IT
Milan Hojer, 2. ředitel odboru IT

Fujitsu Technology Solution

Radek Sazama, jednatel
Jiří Řehák, jednatel

Vítkovice IT Solution

Vladimír Měkota, místopředseda představenstva
Pavel Kocour, člen představenstva

Digi Trade

Radan Picek, jednatel

Techniserv IT

Luděk Telecký, jednatel

Skill

Antonín Kočí, jednatel

ministerstvo vnitra

Miroslav Duda, ředitel odboru rozvoje projektů a služeb eGovernmentu

Lidovci míní, že na systém vyplácení dávek je schválena dotace téměř 972,6 miliardy korun s DPH z operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a ze státního rozpočtu. Peníze se čerpají na projekt CEDAIN - k zajištění pilotního provozu systému a k zaškolení úředníků.

Podle strany činí škoda z „chybně uzavřené rámcové smlouvy na poskytování licencí“ s Fujitsu Technology Solutions přes 964 milionů korun s DPH.

Dalších 617 100 korun je na „chybně zadané výběrové řízení“ k zajištění publicity Evropského sociálního fondu, které prý bylo hromadné na několik projektů naráz, takže náklady nelze správně rozúčtovat.

Celkem 1,44 milionu pak má být na "administrativní pochybení" za náklady na právní služby.

Šiškovy dodatky

Policie už kvůli zakázce stíhá 12 lidí. Exministr Drábek mezi nimi není.

Obviněn je ale jeho bývalý náměstek Šiška, který skončil vloni v říjnu na několik týdnů ve vazbě. Právě on byl podle detektivů hlavním architektem celé akce.

Šiška totiž na již existující rámcovou smlouvu ministerstva vnitra s firmou Fujitsu narouboval novou prováděcí smlouvu a k ní dodatky, které zajistily, že další firmy, některé i údajně spřízněné, mohly vytvořit nové aplikace pro dávky a provozovat je.

Firmy Digi Trade, Vítkovice IT Solutions, Techniserv a Skill vytvořily nové aplikace. Celkem si podle znaleckého posudku policie mohly firmy přijít na 386,12 milionu korun. Což je prý o 180 milionů korun více, než by ministerstvo platilo, kdyby nechalo běžet vše při starém a do dávek vůbec nesahalo.

Jaromír Drábek přitom tvrdil, že ministerstvo mělo díky výměně starých aplikací za nové ročně ušetřit 200 milionů korun.