Desítky tisíc Bulharů nespokojených s vysokými životními náklady a korupcí v neděli vyrazily do ulic po celé zemi. Nepokoje v Bulharsku trvají už několik týdnů a situace se neuklidnila ani po demisi kabinetu premiéra Bojka Borisova před deseti dny.

Nejvíce protestujících se podle bulharských médií sešlo v přímořském letovisku Varna, a to až 50 tisíc. V dalších městech, včetně metropole Sofie, protestují další tisíce lidí.

Bulharsko právě v neděli slaví státní svátek, organizátoři proto vyzvali k tichým protestům. Násilnosti zatím nejsou hlášeny.

Demonstrace odstartovala nespokojenost Bulharů s vysokými cenami za elektřinu a s rostoucí chudobou. Postupně se rozrostla do občanských nepokojů, které zpochybňují zavedené pořádky.

Cílem občanských sdružení je nyní prosazení nového volebního zákona, který by podle nich měl vstoupit v platnost ještě před předčasnými volbami plánovanými na 12. května. Parlament by neměl být rozpuštěn dříve, než návrh nového zákona projedná, tvrdí organizátoři protestů.

Pozorovatelé však upozorňují, že Bulhaři mají stále problémy s tím sjednotit se pod jedním politickým vůdcem nebo jasně vyjádřit své požadavky.

Šest let po připojení k Evropské unii Bulhaři stále silně zaostávají za ostatními členy společenství. Právní systém země je předmětem zvláštního sledování a Bulhaři nejsou členy takzvaného schengenského prostoru, v rámci kterého mohou obyvatelé členských zemí cestovat bez pasu.

Bulharsko má sice jeden z nejnižších dluhů v rámci EU, avšak obyvatelům to nepřináší příliš velkou výhodu kvůli rozšířené korupci, kartelům a nízkým mzdám, které jsou méně než poloviční ve srovnání s unijním průměrem.

Bulharsko má nejlevnější elektřinu v EU. Prudký nárůst cen od loňského července kvůli liberalizaci energetického trhu však způsobil lidem problémy, protože během chladné zimy musí více topit a mají problémy s placením účtů za elektřinu, napsaly agentury AP a Reuters.

Omezení výroby elektřiny

Provozovatel bulharské elektrické sítě ESO nyní oznámil, že nařídil omezení výroby ve třech velkých elektrárnách na uhlí v zemi kvůli poklesu poptávky v zemi i v zahraničí. Celkem bude odstaveno šest bloků elektráren, které se na celkové produkci elektřiny v Bulharsku podílejí 40 procenty.

Dodávky z bloků by měly být obnoveny poté, co se znovu zvýší spotřeba elektřiny a vývoz se dostane na svoji obvyklou úroveň. Odstavení bloků by nemělo ovlivnit ceny elektřiny.

Tisková agentura Focus informovala, že odstupující premiér Bojko Borisov byl v neděli po poledni hospitalizován kvůli vysokému tlaku, nevolnosti a celkové slabosti. Borisov byl kvůli tlaku v nemocnici již před týdnem.

Z nemocnice byl propuštěn ve čtvrtek odpoledne, aby se mohl v pátek zúčastnit jednání vlády, které bylo kvůli jeho zdravotnímu stavu předtím dvakrát posunuto.