Nová jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje, která se v pondělí ujala úřadu, vyzvala ve svém inauguračním projevu KLDR, aby ihned zastavila jaderný program a přestala plýtvat svými drahocennými zdroji na vývoj zbraní. Prezidentka zdůraznila, že nehodlá tolerovat žádnou hrozbu Jihokorejcům, zároveň ale také navrhla obnovit dialog mezi oběma státy.

Pak Kun-hje, je zastánkyní vstřícnější politiky vůči severnímu sousedu než její předchůdce I Mjong-bak, který prakticky pozastavil humanitární pomoc Severu. Tomu nasvědčovala i první řeč nové hlavy jihokorejského státu. Nedávný třetí jaderný test KLDR označila za "hrozbu přežití a budoucnosti" korejského národa; za východisko z "extrémně vážné" bezpečnostní situace ale považuje budování důvěry mezi Soulem a Pchjongjangem.

Pak vyjádřila přesvědčení, že Jižní Korea "si nemůže dovolit zůstat tam, kde je", a slíbila zahájit proces vytváření vzájemné důvěry. "Důvěru lze budovat prostřednictvím dialogu a plněním slibů," konstatovala prezidentka, která nastoupila do úřadu jen 13 dní po poslední severokorejské jaderné zkoušce. "Vyzývám KLDR, aby bez prodlení opustila jaderné ambice a vrátila se na cestu míru a společného vývoje," dodala.

Pak Kun-hje ve své předvolební kampani nevyloučila ani summit s mladým severokorejským diktátorem Kim Čong-unem a krátce po svém vítězství v prosincových volbách vyslovila ochotu poskytovat Pchjongjangu širší humanitární pomoc, která by měla zahrnovat potraviny, léky a zboží každodenní potřeby pro malé děti, nemocné a další zranitelné skupiny obyvatelstva.

Složité smiřování

Vzhledem k nukleárnímu testu, který Pchjongjang od té doby provedl, ale bude pro prezidentku nyní těžší svůj smířlivý tón vůči KLDR udržet, domnívají se analytici. Poukazují přitom na rozhořčení politických jestřábů z prezidentčiny konzervativní Strany nových obzorů i na zesílené obavy řadových občanů.

Jednašedesátiletá vůdkyně vládnoucích konzervativců Pak Kun-hje porazila v prosincovém hlasování svého liberálního soupeře Mun Če-ina, přestože je dcerou bývalého diktátora Pak Čong-hia, který je kontroverzní osobností jihokorejských dějin.

Pak je odsuzován za bezohledné potlačování odpůrců režimu, za což se jeho dcera během kampaně veřejně omluvila, na druhou stranu jsou mu ale přičítány velké zásluhy za poválečnou obnovu země a rychlý ekonomický růst, který bývá nazýván Zázrak na řece Han.

Oživení ekonomiky bylo i tématem dnešního inauguračního proslovu Pak Kun-hje. Pak prohlásila, že ve snaze o "další zázrak" se chce více zaměřit na "tvůrčí ekonomiku" založenou na "hospodářské demokratizaci", jež má rozšířit hranice stávajících trhů a odvětví. "Jádro tvůrčí ekonomiky spočívá ve vědě, technice a informačních technologiích," podotkla. Nová politika má mimo jiné pomoci rozvoji malých a středně velkých firem, které nyní nedokážou konkurovat gigantickým průmyslovým konglomerátům.

Podívejte se na inaugurační ceremoniál:

Inauguračnímu ceremoniálu předcházelo vystoupení světoznámého jihokorejského rappera Psy, jehož skladba Gangnam Style se loni stala nejsledovanějším videem na internetovém serveru YouTube. Projevu Pak naslouchalo před budovou parlamentu na 70.000 lidí.

Ze zákonodárného shromáždění zamířily kroky nové vůdkyně země do prezidentského Modrého domu, který Pak dobře zná z minulosti zatížené rodinnou tragédií. Ve 22 letech Pak předčasně ukončila studia v Paříži a vrátila se do Soulu, aby stanula jako první dáma po boku svého otce, když kulka atentátníka zabila místo něj matku stávající prezidentky. Odcházela o pět let později, v roce 1979, poté co jejího otce zastřelil na večírku šéf jihokorejské zpravodajské služby.