Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) obvinil šest lidí z korupce v souvislosti s rozhodovací činností soudu.

Je mezi nimi soudce, státní zástupce, advokát a advokátní koncipient. ČTK to v sobotu řekla šéfka Vrchního státního zastupitelství v Praze Lenka Bradáčová. Obviněným soudcem je Ondřej Havlín z Obvodního soudu pro Prahu 2.

Stíhaným žalobcem je podle některých médií František Fiala z téhož obvodu.

Policisté z ÚOOZ ve čtvrtek zadrželi sedm lidí v souvislosti s případem, na kterém pracovali už od podzimu loňského roku.

"Šest osob následně obvinili z trestných činů nepřímého úplatkářství, přijetí úplatku, podvodu, vydírání a zneužití pravomoci úřední osoby," sdělila Bradáčová. Doplnila, že dva z obviněných nejsou z právního prostředí.

Pět obviněných už bylo propuštěno na svobodu, soudce Ondřej Havlín byl ale umístěn do vazby. Bylo to kvůli obavě, že by ovlivňoval svědky nebo pokračoval v trestné činnosti.

Blažek: Pokud bude mít rozum, vzdá se funkce

K případu se vyjádřil také ministr spravedlnosti Pavel Blažek. "Doufám, že mu dojde, že jednáním, kterého se pravděpodobně dopustil, poškozuje stav Soudcovské unie a postavení soudce vůbec. Předpokládám, že bude mít tolik rozumu na to, aby se funkce vzdal sám," prohlásil na Havlínovu adresu Blažek v Otázkách Václava Moravce. Pokud tak Havlín neučiní, uskuteční se řízení o jeho dočasném zproštění funkce, při kterém by až do pravomocného skončení trestního řízení pobíral polovinu platu.

"O obvinění advokáta a advokátního koncipienta jsme zatím neobdrželi informaci. Až další dny tedy ukážou, jak vůči nim budeme postupovat," řekla mluvčí České advokátní komory Iva Chaloupková.

Upozornila na to, že advokát i koncipient mají povinnost komoru neprodleně vyrozumět o tom, že byli obviněni z trestného činu. Představenstvo komory pak může advokátovi dočasně pozastavit výkon advokacie, a to obvykle po podání obžaloby, nebo i dříve, pokud okolnosti případu ohrožují důvěru veřejnosti v řádný výkon advokacie tímto konkrétním člověkem. Při vzetí advokáta do vazby mu komora pozastavuje výkon advokacie okamžitě.

Po dobu pozastavení výkonu činnosti, tedy až do pravomocného rozhodnutí v trestní věci, nesmí advokát poskytovat právní služby.

Soudce Havlína kárně potrestal už loni v květnu Nejvyšší správní soud desetiprocentním snížením platu na dobu šesti měsíců za to, že se pokusil ovlivňovat kolegyni, která měla na starosti případ Jana Harangozzy známého z kauzy kolem konkurzního soudce Jiřího Berky. Havlín se soudkyně vyptával na její postup a vyzýval ji k vyslechnutí svědka, který měl podle něj vypovědět něco jiného, než co stálo v obžalobě. Neoprávněně také nahlížel do spisu. Tvrzení žalujícího ministerstva spravedlnosti, že Havlín v Harangozzově spisu rovněž prováděl změny, kárný senát neprokázal.

Havlín s kárnou žalobou zásadně nesouhlasil. Uznal, že do spisu nahlížel, hájil se ale tím, že to není zakázané.

Z Bulharska Havlína poslali domů

V minulosti byl soudce nepravomocně kárně potrestán také za průtahy, toto rozhodnutí ale následně zrušil Nejvyšší soud s odůvodněním, že Havlín se na Obvodním soudu pro Prahu 2 řadí "k jedněm z nejlepších a nejvýkonnějších".

Z mediálně sledovaných kauz Havlín rozhodoval například v případu bývalého náměstka pražského primátora Karla Březiny či sochaře Pavla Opočenského.

Blízko měl prý mimo jiné k významnému lobbistovi Miroslavu Šloufovi, dlouholetému spolupracovníkovi budoucího prezidenta Miloše Zemana. Blažek uvedl, že o Havlínově snaze o přeložení neví.

V letech 1993 až 1998 působil jako velvyslanec v Chorvatsku, poté se přesunul do Bulharska. Z postu jej v roce 2000 odvolala vláda poté, co si na jeho chování dlouhodobě stěžovala bulharská strana. Kritizovala Havlínovy urážlivé výroky, údajně také přejel nohu celníkovi.