Tuniský premiér Hamádí Džibálí rozpustí současnou vládní koalici a sestaví přechodnou vládu technokratů, kteří zemi povedou do voleb. Džibálí to oznámil ve středu večer v projevu k národu, otřesenému po politické vraždě jednoho z největších vládních kritiků Šukrího Bilajda.

Hned po smrti osmačtyřicetiletého právníka, který obviňoval vládu z toho, že dává příliš volnou ruku islamistickým milicím, vyšli příznivci opozice do ulic několika měst. Na několika místech musela policie zasahovat slzným plynem a obušky.

V dosavadní koalici měla největší slovo islamistická Strana obnovy, která zvítězila ve volbách v roce 2011. Nepodařilo se jí ale zemi sjednotit ani přijmout novou ústavu, podle níž se mají nové volby konat. Opozice po Bilajdově smrti vystoupila z parlamentního shromáždění, které na ústavě pracuje.

"Rozhodl jsem se jmenovat vládu, která bude mít celonárodní pravomoci bez politické příslušnosti. Bude mít omezený mandát a bude spravovat zemi do voleb, které se budou konat co nejdříve," řekl Džibálí. Počítá s výměnou ministrů v pátek, kdy se bude konat Bilajdův pohřeb.

I po tomto oznámení ale opozice trvá na stávce, k níž se chtějí připojit advokáti, soudci i profesoři největší univerzity v zemi.

Ačkoli se Džibálího Strana obnovy od Bilajdovy vraždy distancovala, pozůstalí jí jeho smrt stále připisují. Manželka zavražděného opozičního představitele řekla v nemocnici, kde její muž podlehl několika střelným zraněním, že Bilajda dostával delší dobu výhrůžky zabitím.

Když na to upozorňoval úřady, dostalo se mu prý pouze odpovědi, že na sebe coby předák opozice toto riziko vzal.

Bilajda ve středu ráno přímo před jeho domem zastřelil neznámý muž na motorce. Prezident Moncef Marzúkí se o tom dozvěděl během své návštěvy Francie. Na zasedání Evropského parlamentu vraždu odsoudil jako výhrůžku, kterou jeho země odmítá a uctil Bilajdovu památku minutou ticha.