Mezinárodní soud pro Rwandu vyhověl odvolání dvou bývalých rwandských ministrů, kteří byli v září 2011 odsouzeni ke 30 letům vězení za svůj podíl na genocidě. V roce 1994 při ní během sta dnů zemřelo asi 800 tisíc lidí. Oběťmi většinových Hutuů se stali jejich umírnění soukmenovci a menšinoví Tutsiové.

Dva tehdejší ministři Justin Mugenzi a Prosper Mugiraneza byli v září 2011 Mezinárodním trestním tribunálem pro Rwandu (ICTR) shledáni vinnými ze spiknutí s cílem spáchání genocidy a z veřejného podněcování k ní.

Tribunál OSN zasedající v tanzanském městě Arusha je oba odsoudil ke 30 letům vězení. V pondělí ale tento soud shledal odvolání opodstatněným a nařídil jejich okamžité propuštění na svobodu.

"Odvolací komise ICTR zrušila rozsudky, protože je pevně přesvědčena, že v prvoinstančním řízení soud chybně posoudil důkazní materiál," citovala agentura Reuters mluvčího ICTR Rolanda Amoussouga.

"Odvolací komise odsouzené osoby zprostila obvinění a nařídila jejich okamžité propuštění," řekl mluvčí.

Mezinárodní trestní tribunál pro Rwandu zřídila OSN na základě rezoluce Rady bezpečnosti z listopadu 1994 a pracovat začal o tři roky později. Do jeho jurisdikce spadají závažné zločiny spáchané na území Rwandy v roce 1994, za něž odsoudil již řadu lidí.

V roce 2008 dostal za genocidu doživotí vůdce hutuských milicí, bývalý plukovník Theoneste Bagosora, o rok později pak stejný trest bývalý guvernér Kigali Tharcisso Renzaho. Tribunál nemůže vynášet trest smrti.

Více než padesát obžalovaných

Poslední rozsudek v prvoinstančním řízení vynesl ICTR loni v prosinci, kdy odsoudil bývalého ministra plánování v přechodné vládě vedené Hutuy v době masakrů Augustina Ngirabatwareho ke 35 letům vězení za genocidu, přímé podněcování ke genocidě a znásilňování.

Tribunál shledal vinnými více než 50 obžalovaných a nejméně osm dalších lidí obvinění zprostil. Devět obviněných je na útěku, jinak ICTR už projednává jen případy v odvolacím řízení. Činnost má ukončit v roce 2014.