Nacismus se dostal do popředí před 80 lety díky tomu, že většina Němců mlčela. U příležitosti otevření výstavy k výročí nástupu Adolfa Hitlera to ve středu prohlásila německá kancléřka Angela Merkelová.

Zároveň tuto skutečnost označila za varování pro současnou generaci a vyzvala k prosazování lidských práv, svobody a demokracie. Další účastníci vzpomínkových akcí v Německu zdůrazňovali především to, že nic podobného, jako byl nacismus, se už nesmí opakovat.

"Není to možné říct jinak, než že vzestup nacismu byl umožněn tím, že se na něm podílely elity a části německé společnosti, ale především tím, že velká většina Němců tento vzestup přinejmenším trpěla," uvedla Merkelová.

Dodala, že pronásledování a zbavování práv, které vyústily ve druhou světovou válku a holokaust byly umožněny jen tím, že velká většina lidí mlčela a zločiny přehlížela. 

Kancléřka uvedla, že tyto události musí být pro Němce trvalou připomínkou. "Lidská práva nevznikají sama od sebe, svoboda se neubrání sama od sebe a demokracie se nedosáhne sama od sebe. Všechno to, co dělá živoucí společnost, dělají lidé," apelovala kancléřka v projevu.

Po něm otevřela výstavu v berlínském dokumentačním centru zločinů nacismu Topografie teroru.

Středisko, které stojí na místě někdejší berlínské centrály gestapa, v expozici na základě dobových fotografií a novinových zpráv mapuje události od jmenování Hitlera říšským kancléřem 30. ledna 1933 po následujícího zhruba půl roku, kdy nacisté získali totální kontrolu nad Německem.

"Stačilo šest měsíců ke zničení celé té mnohotvárnosti," připomněla Merkelová.

Neradostné výročí nástupu "hnědé diktatury" si dnes připomněli také němečtí zákonodárci a nejvyšší ústavní činitelé v čele se spolkovým prezidentem Joachimem Gauckem ve Spolkové sněmu při vzpomínkové akci za oběti nacistického režimu.

Vystoupila i spisovatelka a pamětnice

Jako hlavní řečník na něm vystoupila devadesátiletá spisovatelka a přeživší holokaustu Inge Deutschkronová, která líčila svůj životní osud a skrývání se před transportem do vyhlazovacího tábora.

"Něco takového se už nikdy nesmí stát," zdůraznila Deutschkronová. Podle ní to ale bude možné jen tehdy, pokud budou lidé znát celou pravdu o nacismu.