Ministr spravedlnosti a místopředseda ODS Pavel Blažek navrhne zrušení vrchních žalobců. Návrh zákona chce předložit do konce března vládě. Blažek to v neděli řekl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

"Kdyby zůstala zachována vrchní státní zastupitelství, tak svým způsobem mohl zůstat i stávající zákon, protože to odstranění vrchních státních zastupitelství umožní v rámci dohledu, dozoru a některých věcí výrazné zjednodušení a současně i zvýšení odpovědnosti státních zástupců," prohlásil Blažek. Podle něho nyní záleží na sněmovně a Senátu, zda budou s návrhem souhlasit.

Věcný záměr zákona, který vznikal za exministra Jiřího Pospíšila (ODS) předpokládá vytvoření Úřadu pro boj s korupcí, závažnou finanční kriminalitou a terorismem, který by řídil pověřený náměstek nejvyššího státního zástupce. Do jeho rozhodování by však nemohl nejvyšší žalobce nijak zasahovat, tedy udílet mu pokyny například k odložení případu či zastavení trestního stíhání.

"Ten zákon už je takřka hotový. Zrušení jednoho stupně státních zastupitelství nesmírně zefektivní práci státních zastupitelství, " řekla Helena Markusová, tisková mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství.

Koudelka psal text amnestie v roce 2008

Ministr Blažek se v České televizi vyjádřil i k působení státního zástupce Zdeňka Koudelky na ministerstvu. Toho nedávno Lidové noviny označily za hlavního autora amnestie prezidenta Václava Klause. Blažek to popírá s tím, že Koudelka jej ujistil, že text této amnestie nepsal.

"Je ale pravda, že pan Koudelka měl za úkol sepsat zákon k amnestii v roce 2008," řekl Blažek.

Koudelka, který byl náměstkem někdejší nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké, působí na ministerstvu spravedlnosti. Blažek ale vyloučil, že Koudelka, kterého prezident Václav Klaus neúspěšně prosazoval na místo ústavního soudce, by na jeho úřadu působil jako prostředník mezi ministerstvem a Hradem.

"Ne, to mohu vyloučit. Zdeněk Koudelka zde působí jen jako stážista a provádí kritiku připravované legislativy," řekl Blažek. Odmítl také Koudelkovu účast na jednáních o novém zákoně o státních zastupitelstvích.

Jiří Dienstbier, stínový ministr spravedlnosti ČSSD, v televizi několikrát naléhal na zveřejnění autorů amnestie.

"Je to ústavní právo znát, kdo amnestii sepsal," řekl Dienstbier.

K přítomnosti na jednání se zatím přihlásil blízký prezidentův spolupracovník a tajemník Ladislav Jakl. Lidové noviny uvedly jako další dva spolupracovníky právě Koudelku a Pavla Hasenkopfa.

Místopředseda Poslanecké sněmovny a ČSSD Lubomír Zaorálek proto v pátek prezidentskou kancelář vyzval, aby na základě zákona o svobodném přístupu k informacím sdělila jména přímých autorů konkrétní podoby prezidentské amnestie. Klaus by podle něj měl vyvrátit "chmurné podezření", že na přípravě amnestie se podíleli lidé, kteří mohli být ve spojení s některými amnestovanými.

Kontroverzi vyvolal především článek dvě nečekané prezidentské amnestie, který zastavuje trestní řízení trvající déle než osm let. Ukazuje se totiž, že právě tento článek se týká mnoha zahájených trestních řízení v tunelářských kauzách 90. let. Klausovi kritici tvrdí, že to nemůže být náhoda.