První prezidentský duel mezi Milošem Zemanem a Karlem Schwarzenbergem na televizní obrazovce skončil remízou. Což je ale spíše překvapivý výsledek. Televizní debaty jsou nejsilnější disciplínou bývalého předsedy ČSSD a expremiéra.

Zeman a Schwarzenberg se v debatě České televize nejdříve střetli kvůli amnestii. Expremiér Zeman hned na začátku zkritizoval ministra zahraničí a prvního místopředsedu vlády Schwarzenberga, že se buď nezajímal o obsah amnestie, kterou na Nový rok vyhlásil prezident Václav Klaus, nebo v této věci nemluví pravdu.

Schwarzenberg to odmítl s tím, že ministři o rozsahu amnestie nebyli informováni. Tento fakt ostatně zkritizoval i o několik hodin dříve v Poslanecké sněmovně, kde opozice vyvolala kvůli amnestii hlasování o nedůvěře vládě. Ministr zahraničí a prezidentský kandidát se hlasování nezúčastnil.

Schwarzenberg se snažil zdůraznit, že by se choval jako nadstranický prezident. Na debatu do pražského divadla Hybernia nicméně přišel s odznakem parafrázujícím jeho vlastní volební materiály, které jej zobrazují s punkovým účesem. Na Schwarzenbergově klopě však "číro" trčelo z hlavy ministra financí Miroslava Kalouska.

Větší část debaty působila poměrně smířlivě. Moderátor Václav Moravec se vyhnul ožehavějším tématům a mnoho nových informací nezaznělo.

Místy to totiž v divadle Hybernia jiskřilo, hlavně expředseda ČSSD několikrát neudržel své hádavé já na uzdě. Obětí jeho narážek a poučování se ovšem nestal ani tak vicepremiér, jako spíš moderátor Moravec. „...když by vám, pane Moravče, a já to nebyl, někdo řekl, že jste debil...,“ sáhl Zeman při rozpravě o vztazích prezidentů a předsedů vlád do rezervoárů příměrů ze čtvrté cenové skupiny.

Komentář

Petr Honzejk:

Zemanova neprohra

 

Pravidla pro úspěch v debatě jsou jednoduchá. Mluvte dlouho, razantně, gestikulujte, usmívejte se, špičkujte se s moderátorem, diktujte agendu, pošťuchujte oponenta, opravujte ho, snažte se ovládnout prostor. Pak nemůžete nevyhrát. Leda by proti vám seděl Karel Schwarzenberg.


Celý komentář Petra Honzejka čtěte - ZDE

Zajímavější byl konec duelu, kdy se Zeman odhodlal k jistému útoku.

Zeman se pokusil Schwarzenbergovi předhodit jeho údajné zastávání se sudetských Němců odsunutých po druhé světové válce, což je téma, kterým by Schwarzenberg mohl být nepopulární. Zeman přitom použil jakousi údajnou historku z doby, kdy Schwarzenberg radil prezidentu Václavu Havlovi. 

Soudě podle reakce publika si Schwarzenberg s otázkou poradil. Řekl, že odsun německé menšiny z tehdejšího Československa v roce 1945 byl z dnešního pohledu porušením lidských práv. A Zeman dokonce během jeho řeči souhlasně pokyvoval hlavou.

"Já jsem vždy říkal a na tom trvám, že to, co jsme v roce 1945 spáchali, by dnes bylo odsouzeno jako hrubé porušení lidských práv. Asi by se tehdejší vláda včetně prezidenta (Edvarda) Beneše ocitla v Haagu," řekl šéf české diplomacie.

V Haagu zasedá Mezinárodní soudní dvůr, před kterým jsou souzeni například generálové z válek v bývalé Jugoslávii, obvinění z válečných zločinů či genocidy.

"Že jsme uplatnili tento princip kolektivní viny, neohlíželi se, jestli někdo byl k republice loajální, nebo se proti ní provinil, to je to, co našim předkům vyčítám," poznamenal Schwarzenberg. Zvolený postup má za závažné pochybení.

Podle Schwarzenberga byla česká společnost po válce také "nakažena bacilem nacismu", když vyhnala spoluobčany, mezi kterými byli i nevinní.

"Spousta z nich republiku nezradila," poznamenal. Připomněl československé vojáky německé národnosti, kteří v roce 1938 narukovali za mobilizace, či německé horníky v Mostě, kteří se do odsunu dostali, ač byli sociální demokraté nebo komunisté. Také podíl sudetoněmeckých kněží v nacistických koncentračních táborech byl podle něj větší než kněží z Německa či Rakouska.

Ke konci debaty si Zeman také rýpnul do špatné češtiny Karla Schwarzenberga. Ani tento útok příliš nevyšel. Schwarzenberg připustil, že jeho čeština není nejlepší a připomněl, že musel v době komunistické totality do zahraničí nedobrovolně.

Diskusi jsme vypnuli kvůli množství nevhodných příspěvků. Slušným čtenářům se omlouváme.