Takzvanou politiku jednoho dítěte, která znemožňuje většině rodin žijících ve městech mít více potomků, uplatňuje Čína 30 let. Obavy týkající se této strategie byly vysloveny už v minulosti a nejnovější studie je podle agentury AP potvrzuje.Ukázala například, že ve srovnání s předchozími generacemi jsou jedináčci méně soutěživí a důvěřiví.

"Důvěra je opravdu důležitá, nejen při společenských stycích, ale také při obchodních jednáních, při spolupráci s kolegy, při jednání mezi firmami," uvedla jedna z autorek práce Lisa Cameronová. "Nižší úroveň důvěry může znamenat komplikace při jednáních a vzájemných kontaktech," dodala.

Studie Cameronové a jejího týmu z australské Monashské univerzity, jejíž výsledky byly dnes zveřejněny v internetovém vydání časopisu Science, se zakládá na pozorování 421 mužů a žen z Pekingu, kteří se narodili krátce před zavedením politiky jednoho dítěte v roce 1979 a krátce po něm. Jednalo se spíš o vzdělanější část populace.

U účastníků výzkumu narozených v roce 1975 bylo jen 27 procent takových, kteří neměli sourozence; u těch, kteří se narodili v roce 1983, toto číslo stouplo na 91 procent.

Skupina byla podrobena testům, při nichž se u jejích členů posuzoval altruismus, důvěra, postoj k rizikům a soutěživost.

"Výsledky, naznačující kromě jiného, že generace jedináčků je citlivější a nervóznější, nejsou žádným překvapením," uvedla psycholožka Cou Chung. "Jedináčci v Číně jsou zahrnováni láskou a dostávají od svých rodičů takřka vše, na co si vzpomenou. Zároveň doma nemají žádnou konkurenci. Ve společnosti ale výlučné postavené nemají. Protože byli příliš mnoho pod ochrannou rukou, cítí ztrátu a nejsou tolik schopni konkurovat druhým," dodala.

Cílem politiky jednoho dítěte bylo omezení růstu čínské populace - Čína má nyní 1,35 miliardy obyvatel a je nejlidnatější zemí světa. Kritici ale tvrdí, že přísná opatření dnes již nejsou zapotřebí a že úřady často při jejich prosazování porušují lidská práva, například tím, že ženy nutí k potratům v pokročilém stadiu těhotenství.