U studentů by v prezidentských volbách zvítězil hudební skladatel a výtvarník Vladimír Franz, dali mu 40,7 procenta hlasů. Druhý skončil ve studentském hlasování někdejší premiér Jan Fischer s 19,4 procenta a třetí předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg s 14,6 procenta hlasů. Volby nanečisto pořádala v úterý a ve středu společnost Člověk v tísni. Podle organizátorů se jich zúčastnilo 61 500 středoškoláků ze 441 škol. Cílem akce je zvýšit zájem mladých lidí o politiku.

Žáci vybírali z osmi kandidátů, které potvrdilo ministerstvo vnitra. Hlasovat mohli všichni studenti od 15 let. Někdejší předseda vlády Miloš Zeman obdržel 9,4 procenta hlasů, herečka Táňa Fischerová pět procent a europoslankyně KDU-ČSL Zuzana Roithová 4,4 procenta. Nejméně hlasů pak dostali kandidáti ODS a ČSSD, místopředseda Senátu Přemysl Sobotka a místopředseda sociálních demokratů Jiří Dienstbier, oba 3,2 procenta.

Výsledky voleb

1. Vladimír Franz:

25 010 hlasů - 40,7 %

 

2. Jan Fischer:

11 938 hlasů - 19,4 %

 

3. Karel Schwarzenberg:

8990 hlasů - 14,6 %

 

4. Miloš Zeman:

5781 hlasů - 9,4 %

 

5. Táňa Fischerová:

3089 hlasů - 5,0 %

 

6. Zuzana Roithová:

2707 hlasů - 4,4 %

 

7. Přemysl Sobotka:

1993 hlasů - 3,2 %

 

8. Jiří Dienstbier:

1991 hlasů - 3,2 %

Školy se do voleb hlásily dobrovolně, organizátoři proto upozornili, že nejde o reprezentativní vzorek. Do hlasování se zapojilo 172 gymnázií, 233 středních odborných škol a 36 učilišť. Nejvíce mladých voličů bylo v Praze, Moravskoslezském a Ústeckém kraji, nejméně pak hlasovali mladí z Libereckého a Jihočeského kraje. Studentské volby byly z organizačních důvodů pouze jednokolové.

Franz zvítězil ve všech krajích a na všech typech škol. Fischer skončil na druhém místě ve všech krajích vyjma Jihočeského kraje a Prahy, kde obsadil druhou příčku Schwarzenberg. Nynější ministr zahraničí více než Fischer bodoval i u gymnazistů. Naproti tomu u učňů sesadil Schwarzenberga z bronzové příčky Zeman, studenti odborných škol pak dali těmto dvěma kandidátům shodně 10,2 procenta hlasů.

Studentské volby organizovala společnost Člověk v tísni potřetí, studenti už si v roce 2010 vyzkoušeli volby do sněmovny a letos na podzim pak volby do krajských zastupitelstev. Hlasování mladých se vždy od výsledků opravdových voleb dost lišilo, například do krajů by si středoškoláci zvolili Piráty, TOP 09 a DSSS.

Hlasování na školách funguje stejně jako klasické volby, tedy včetně hlasovacích lístků a volební místnosti s urnou. Kantoři zároveň se studenty v hodinách hovoří o volebním systému a smyslu demokratického hlasování. Organizátoři by chtěli projektem do budoucna zvýšit volební účast prvovoličů.