Evropská unie má pro příští rok rozpočet, který počítá s platbami ve výši 3,4 bilionu korun. Europoslanci podpořili také opravný rozpočet pro letošek, který počítá s dodatečnými šesti miliardami eur na částečné pokrytí plateb do konce roku.

Rozpočtový balíček již v pondělí formálně schválil parlamentní rozpočtový výbor. Pokud by se europoslanci s členskými zeměmi EU na návrhu výdajového a příjmového plánu nedohodli, musela by unie hospodařit podle rozpočtového provizoria.

Rozpočet EU pro platby představuje 0,99 procenta hrubého domácího produktu členských zemí. To je méně než ten letošní, který po zahrnutí dodatečných rozpočtových částí činí 1,05 procenta HDP. Dvě třetiny rozpočtu financují státy podle výše svého HDP, zbylá třetina pochází z výběru daní a cel.

Původní dubnový návrh Evropské komise počítal s výdaji ve výši 137,9 miliardy eur (3,5 bilionu korun), s tím ale členské státy nesouhlasily.

"Fakticky se tak jedná o zmražení výdajů a rozumný kompromis, který ODS může podpořit. Mimo jiné proto, že rozpočtové provizorium by Českou republiku značně poškodilo," sdělil o schváleném rozpočtu český europoslanec a člen rozpočtového výboru Hynek Fajmon.

O dlouhodobém rozpočtu se dál jedná

Více peněz oproti letošku hodlá unie vydat například na zahraniční záležitosti, tvorbu nových pracovních míst či podporu hospodářského růstu.

Rozpočet na příští rok je posledním ze současné finanční perspektivy, tedy sedmiletého rozpočtového rámce. Jednání o dalším dlouhodobějším rozpočtu na roky 2014 až 2020 stále pokračují.

Odsouhlasený opravný rozpočet je kompromisem, Evropská komise spolu s europarlamentem původně požadovala devět miliard eur. Rada EU přislíbila zajistit zbytek chybějících peněz. Nedostatek financí ohrožoval proplácení účtů ze strukturálních fondů, problémy se mohly dotknout i programů na výzkum či studentských výměn Erasmus.