Spojené státy uznaly hlavní skupinu syrské opozice za jediného legitimního představitele syrského lidu. Oznámil to v úterý americký prezident Barack Obama. Podle agentury Reuters chtějí USA tímto krokem dále zvýšit tlak na režim syrského prezidenta Bašára Asada. Rusko je krokem Spojených států překvapeno.

"Učinili jsme rozhodnutí, že syrská opoziční koalice je nyní dostatečně kompletní, odráží a zastupuje dostatek syrského obyvatelstva, že ji považujeme za legitimního zástupce syrského lidu v opozici Asadovu režimu," prohlásil americký prezident v rozhovoru pro televizní stanici ABC News.

Obama o uznání, které pozorovatelé očekávali, dále řekl, že se s ním pojí i odpovědnost. Představitelé syrské opozice by se podle něj měli mimo jiné zavázat k zajištění politického přechodu, při němž budou respektovat práva žen a menšin.

Národní koalice sil revoluce a syrské opozice (NCSROF) byla ustavena v listopadu v Dauhá. Jako legitimního zástupce syrského lidu ji již dříve uznaly Francie, Británie, Turecko a také některé arabské státy.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že uznáním hlavní skupiny opozice za legitimního zástupce syrského lidu Washington dokazuje, že vsadil na vojenské vítězství této koalice nad vládou prezidenta Bašára Asada.

Podle Moskvy postup USA odporuje principu politického předání moci v Sýrii, na němž se země včetně Ruska dohodly v létě.

O podpoře syrské opozici se bude hovořit na středeční konferenci v marockém letovisku Marrákeš. Očekává se podpora opozici, ale nikoli příslib jejího vyzbrojení. Konference se zúčastní zástupci asi 70 států, sdružených ve skupině Přátel Sýrie, kteří podporují odpůrce syrské vlády. Rusko k nim nepatří.